اعلام آمادگی برای توسعه زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای ایران و ترکمنستان

اعلام آمادگی برای توسعه زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای ایران و ترکمنستان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: گسترش همکاری‌های تجاری در حوزه حمل و نقل ریلی و جاده‌ای و افزایش مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان در دستور کار است.

به گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «سیدصولت مرتضوی» که به ترکمنستان سفر کرده است، روز پنجشنبه در دیدار با «رشید عوض گلدیویچ مردوف» معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان با بیان اینکه حجم تبادلات تجاری ایران و ترکمنستان متناسب با سطح روابط نزدیک دو کشور نیست، گفت: ما اعتقاد داریم همکاری های دو کشور می بایست در همه زمینه ها به ویژه در عرصه های اقتصادی، تجاری، و زیربنایی بیش از گذشته توسعه پیدا کرده و به همکاری اطمینان بخشی تبدیل شود.

وی با قدردانی از همکاری های ترکمنستان برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد، اظهار داشت: تحقق این رویداد با حمایت روسای جمهور دو کشور محقق شد.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی روابط ایران و ترکمنستان را روابط خویشاوندی می دانند، گفت: دو کشور دارای ریشه ها و اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی هستند که می تواند تسهیلگر همکاری‌های اقتصادی باشد.

مرتضوی افزود: رویکرد ویژه حوزه سیاست خارجی دولت سیزدهم و شخص آیت الله رییسی توجه ویژه نسبت به همسایگان است که در این میان توسعه روابط با ترکمنستان را با حساسیت بیشتری دنبال می کنیم.

«رشید عوض گلدیویچ مردوف» معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این نشست با اشاره به روابط حسنه دو کشور و اشتراکات فرهنگی موجود، بیان کرد: کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، محل مناسبی برای بررسی راهکارهای توسعه مناسبات اقتصادی و برطرف کردن موانع همکاری هاست.

وی افزود: بخش‌های دولتی و خصوصی ترکمنستان برای برگزاری نمایشگاه اختصاصی در تهران آمادگی کامل دارند.

وزیر امور خارجه ترکمنستان با تاکید بر لزوم توسعه زیرساخت های حمل و نقل جاده ای و ریلی دو کشور، افزود: جمهوری اسلامی ایران بستر مناسبی برای دسترسی آسیای میانه به کشورهای حوزه خلیج فارس است.

پانزدهمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد ترکمنستان از روز سه‌شنبه ۲۵ بهمن‌ماه با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران و مقامات ترکمنی افتتاح شد.

در این نمایشگاه بیش از ۹۰ شرکت ایرانی در حوزه‌های کشاورزی و صنایع غذایی، صنعت ساختمان، سیمان، نفت و انرژی، محصولات پتروشیمی، قطعات خودرو، خدمات فنی و مهندسی، دارو و تجهیزات پزشکی حضور دارند. شرکت‌های ایرانی در این نمایشگاه و در فضایی بالغ بر ۱۹۰۰ متر مربع، آخرین دستاوردهای خود را به مدت سه روز (از تاریخ ۲۶ لغایت ۲۸ بهمن‌ماه سال‌جاری) در محل اتاق بازرگانی و صنایع ترکمنستان در شهر عشق آباد به نمایش می‌گذارند.

منبع خبر

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=10372

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: