افت سهام مک دونالد و چند شرکت‌ آمریکایی با تحریم محصول آنها از سوی مردم

افت سهام مک دونالد و چند شرکت‌ آمریکایی با تحریم محصول آنها از سوی مردم

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از  گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، پس از حملات رژیم صهیونیستی موج تحریم کالاهای این رژیم و شرکت‌های بین‌المللی حامی آن از سوی مردم در بسیاری از کشورها به راه افتاد و روز به روز افزایش می‌یابد.

رسانه‌های عربی در همان زمان نوشتند: مردم آزاده حامی فلسطین در کشورهای مختلف بخصوص کشورهای اسلامی، نقشه تجاری جدیدی را به دور از دستورالعمل‌های رسمی دولت‌ها علیه اشغالگران صهیونیست و حامیان آنها ترسیم کرده‌اند.

دامنه پویش‌های تحریم رژیم غاصب اسرائیل و حامیان آن گسترش یافت حال اثرات این تحریم‌ها جواب داده و اکنون ارزش سهام این شرکت‌ها به شدت افت کرده است این کاهش‌ها را مرتبط با این تحریم‌ها عنوان می‌کنند، به دلیل همراهی که این شرکت‌ها با اسرائیل داشته اند مردم در گوشه و کنار جهان از خرید محصول آنها خودداری می‌کنند.

یکی از این شرکت ها  مک دونالد است که سهامش به شدت افت کرده و رسانه‌های غربی می‌گویند به دلیل همراهی این شرکت با نیروهای اسرائیلی بوده و واکنش مردم منجر به افت ارزش سهام این شرکت شده است.

پایگاه خبری اینوستینگ نوشته است: «مک دونالد» به دلیل تهیه غدای رایگان برای نیروهای اسرائیلی در جریان عملیات نظامی علیه حماس با  چالش مواجه شده و ارزش سهام این شرکت در این ماه ۵.۳۱ درصد افت کرده است.

اینوستینگ نوشته است:‌ مک دونالد خود را در مخمصه ای گرفتار کرده که می‌تواند وجهه برند و ارزش سهام این شرکت را در روزهای آتی هم تحت تاثیر قرار د هد.

خشم عمومی زمانی آغاز شد که فاش شد مکدونالد از طریق صاحب سهام اسرائیلی خود به نیروهای اسرائیلی غذای رایگان تامین می‌کند.

پیش از این به دنبال انتشار تصاویری از کمک رستوران‌های زنجیره ای مک دونالد به نظامیان صهیونیست و اهدای غذای رایگان به آنها ، شعب مک دونالد در لبنان و فرانسه مورد حمله قرار گرفت و بسیاری هم غذاهای این رستوران را تحریم کردند. فعالان مدافع فلسطینی این برند را هم در فهرست سیاه آورده و تاکید دارند که مک دونالد یک رستوران زنجیره‌ای است و بی‌ارتباط خواندن شعب آن با هم، معنایی ندارد.

در شبکه‌های اجتماعی هم اقدام گسترده برای بایکوت کردن شرکت‌های حامی رژیم صهیونیستی از جمله توییتر و اینستاگرام شکل گرفت.

بر اساس گزارش مارکت، ارزش سهام مک دونالد در یکماه گذشته منتهی به ۵ آبان، ۲.۹۲ درصد کاهش داشته است.

کاهش ارزش سهام شرکت‌های حامی رژیم صهیونیستی همچنان ادامه دارد به طوری که شرکت والت دیزنی آمریکا تنها در ۵ ماه گذشته ۳.۲۸ درصد ارزش سهام خود را از دست داده است. در کنار عوامل فاندامنتال مانند کاهش سرمایه گذاری، تحریم خرید کالاها از سوی مردم نیز بر این کاهش ارزش‌ها تاثیرگذار بوده است.

عموماً این شرکت تحت نام دیزنی (disney) شناخته می‌شود، یک شرکت و رسانه‌ای گروهی آمریکایی چندملیتی است، که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های رسانه‌ای و سرگرمی جهان شناخته می‌شود. دفتر مرکزی شرکت والت دیزنی و استودیوی اصلی آن در شهر بربنک، کالیفرنیا قرار دارد.

این شرکت امروزه مالک ۱۴ شهربازی، صاحب ۷۳ درصد سهام نشنال جئوگرافیک، شمار بسیاری شبکه تلویزیونی از جمله ای‌بی‌سی، شبکه دیزنی، ای‌اس‌پی‌ان و شبکه رسانه‌ای فاکس است. همچنین شرکت‌ها و استودیوهای تابعه و زیرمجموعه این شرکت، والت دیزنی پیکچرز، استودیو انیمیشن والت دیزنی، پیکسار، مارول اینترتینمنت، مارول استودیوز، لوکاس فیلم، هولو، میرامکس، فاکس قرن بیستم، فاکس ۲۰۰۰ پیکچرز، فاکس سرچلایت پیکچرز و بلو اسکای استودیوز است.

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از  مارکت واچ؛‌ یکی دیگر از این شرکت‌های استار باکس است که در ۵ روز گذشته بیش از دو درصد ارزش سهام خود را از دست داد.

استارباکس، شرکت کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای آمریکایی است، که با در اختیار داشتن شبکه گسترده‌ای از ۲۸٫۲۱۸ شعبه در کشورهای مختلف، بزرگ‌ترین کافی‌شاپ زنجیره‌ای در جهان محسوب می‌شود.

دفتر مرکزی این شرکت در ساختمان استارباکس سنتر، در شهر سیاتل، ایالت واشینگتن مستقر است.

شرکت‌های کوکاکولا، پپسی کولا، دانون، نستله و محصولات شرکت کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای آمریکایی استارباکس در راس کالاهای تحریمی قرار دارد.فهرست‌های دیگر شامل رستوران‌های زنجیره ای papa johns، Vanish، Ariel، Tide، Hall’s، Hardee’s، KFC، Burger King، Corn Flakes، Chili’s و Pizza Hut بود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=14379

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: