عضویت ایران در بریکس؛ تحقق وعده توسعه روابط اقتصادی دولت سیزدهم

عضویت ایران در بریکس؛ تحقق وعده توسعه روابط اقتصادی دولت سیزدهم

دولت سیزدهم بعد از عضویت رسمی در سازمان همکاری‌های اقتصادی شانگهای و گسترش روابط با اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای تجارت آزاد با اعضای این سازمان، اهداف خود را برای افزایش حضور در نهادهای بین‌المللی متمرکز کرده است که از جمله آنها می‌توان به بریکس اشاره کرد که به دنبال شکستن قدرت غرب هستند.

دولت سیزدهم به ریاست آیت‌الله «سید ابراهیم رییسی» از سال ۱۴۰۰ و حتی در رقابت‌های انتخاباتی بارها بر گسترش روابط با کشورهایی که می‌توانند به توسعه اقتصادی ایران کمک کنند، تاکید کرد زیرا تمرکز بر کشورهای غربی طی دولت‌های گذشته کمکی به توسعه دستاوردهای سیاسی و اقتصادی نکرده بود.

طی دو سال گذشته که دولت سیزدهم اقدامات خود را آغاز کرده است، عضویت رسمی در سازمان همکاری‌های اقتصادی شانگهای و توافق برای تجارت آزاد را کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ثمر نشسته است و از سوی دیگر قاره آفریقا پس از توسعه روابط با همسایگان در هدف‌گذاری اقتصادی برای ایران قرار گرفتند.

یکی دیگر از اهداف دولت سیزدهم برنامه‌ریزی برای عضویت و حضور مداوم در سازمان بریکس است که با عضویت پنج کشور برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی عضو هستند، بیش از ۴۰ درصد جمعیت جهان را شامل می‌شوند، حدود ۲۰ درصد تجارت جهانی را در اختیار دارند و ۲۵ درصد از سرمایه‌گذاری خارجی جهانی را به خود جذب کرده‌اند.

بریکس شامل کشورهایی می‌شود که به عنوان اقتصادهای نوظهور در جهان به دنبال تغییر در هژمونی اقتصادی و یک جانبه گرایی آمریکا هستند که طی دهه‌ها اجازه ورود به اقتصاد تک قطبی جهان را نمی‌داد اما اکنون با همکاری‌های صورت گرفته می‌توان امیدوار بود که دو قطبی شکل گرفته، معادلات را بر هم بزند زیرا هزینه‌های پایین نیروی کار، جمعیت مطلوب و منابع طبیعی فراوان در میان اعضای این گروه سریع‌ترین تغییرات را رقم خواهد زد.

منفعت دو سویه برای ایران و بریکس

با در نظر گرفتن اینکه گروه بریکس یک‌چهارم تولید ناخالص ملی و حدود یک‌سوم خاک جهان را در اختیار دارد، می‌توان متصور شد که با همکاری‌های چند جانبه حذف دلار از مبادلات تجاری را رقم بزند و از سوی دیگر بلوک شرق سکاندار بخش بزرگی از اقتصاد جهان شود و در این میان ایران نیز فرصتی در اختیار خواهد داشت تا پس از دهه‌ها تحمل تحریم‌های ظالمانه غرب، اقتصاد خود را با کشورهای نوظهور متحول کند.

نه‌تنها بریکس شرایط را برای توسعه اقتصاد ایران فراهم می‌کند بلکه عضویت ایران در این سازمان می‌تواند کریدور روسیه- ایران- هند را فعال کند که به تسهیل و تسریع مبادلات میان کشورهای عضو کمک می‌کند و همچنین پروژه‌های کمربند و جاده در منطقه اوراسیا-اروپا را از طریق کشورهای آسیای مرکزی و روسیه به چین، امکان دسترسی و استفاده از منابع اوراسیا را فراهم می‌کند.

موقعیت جغرافیایی خاص ایران و ظرفیت‌ها و منابع غنی کشور در حوزه انرژی، ترانزیت و فعالیت‌های تجاری و اقتصادی نگاه اعضای بریکس را به بخش جهان جلب می‌کند و می‌تواند در به عنوان یکی از امن‌ترین، ارزان‌ترین و کوتاه‌ترین مسیرهای صادراتی برای اعضای این گروه ایفای نقش کند.

با عملیاتی شدن این اهداف و عضویت کشور در این گروه اقتصادی که توجه جهان را به سوی خود جلب کرده است ایران می‌تواند از انزوایی که طی سال‌ها بر اقتصادی کشور تحمیل شده است خارج شده و تبدیل به چهارراه اقتصاد جهان شود که نادیده گرفتن آن در ترانزیت جهانی غیرممکن باشد.

ایران در مسیری نوین

پانزدهمین نشست سه‌روزه بریکس از ۳۱ مرداد در ژوهانسبورگ پایتخت آفریقای جنوبی آغاز شده است که پذیرش اعضای جدید از جمله ایران در گروه بریکس از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در این نشست است.

تاکنون ۲۳ کشور به طور رسمی علاقه خود را برای پیوستن به این گروه اقتصادی ابراز کرده‌اند و در مجموع ۴۰ کشور عضویت در بریکس را دنبال می‌کنند که ورود رسمی اعضای جدید نیز باید با موافقت همه کشورها صورت بگیرد.

آفریقای جنوبی به عنوان میزبان رسمی این نشست سران در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی به عنوان نخستین کشور پذیرفته شده، به عضویت در این گروه درآمد و از همان زمان صادرات این کشور به چین چهار برابر و به بزرگ‌ترین شریک تجاری آفریقای جنوبی تبدیل شده است.

رییسی رئیس‌جمهوری ایران نیز روز گذشته به منظور شرکت در پانزدهمین نشست سران بریکس به دعوت رسمی رئیس جمهور آفریقای جنوبی، عازم ژوهانسبورگ شد تا دیدارهایی با سران کشورهای حاضر داشته باشد.

دولت سیزدهم در این نشست می‌تواند گام بزرگی را که از آغاز فعالیت خود به عنوان هدفی برای بهبود اقتصادی کشور در نظر گرفته بود، بردارد تا با همگرایی و توسعه روابط با سازمان‌های بین‌المللی ایران را در مسیر نوینی قرار دهد که به تحول اقتصادی برای کشور می‌انجامد.

منبع خبر

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=11661

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: