افت هیجان موقت در بازار مسکن

امیدواری به ثبات قیمت خانه ؛

افت هیجان موقت در بازار مسکن

تورم ماهیانه بازار مسکن شهر تهران طبق اعلام دو مرکز ارایه آمار در آذرماه امسال کاهش یافته و کارشناسان معتقدند در صورت کنترل تورم و نقدینگی می‌توان به ثبات نسبی قیمت خانه امیدوار بود.

تابلوی دوم از بازار مسکن شهر تهران، کاهش سرعت رشد ماهیانه قیمت در نهمین ماه سال جاری را تایید کرد. بر اساس اعلام مرکز آمار در آذرماه ۱۴۰۱ متوسط وزنی قیمت هر متر آپارتمان در تهران به ۵۰ میلیون و ۴۴۷ هزار تومان در هر متر مربع رسیده است. این در حالی است که چند روز قبل بانک مرکزی بر اساس روش میانگین حسابی، متوسط قیمت هر متر مسکن در آذرماه امسال در شهر تهران را ۴۸ میلیون تومان اعلام کرد.

طبق شاخص مرکز آمار تورم ماهیانه آپارتمان در پایتخت به ۴.۱ درصد رسیده که کاهش ۰.۹ درصدی را در مقایسه با ماه قبل نشان می‌دهد. بانک مرکزی هم رشد ماهیانه قیمت را ۲.۹ درصد اعلام کرد که از کاهش ۳.۹ درصدی تورم مسکن نسبت به آبان ماه حکایت داشت.

اگرچه هر دو آمار مذکور، کاهش شتاب رشد ماهیانه قیمت در آذرماه ۱۴۰۱ را تایید می‌کند، تورم نقطه به نقطه و سالیانه دچار افزایش شده است. تورم نقطه به نقطه آپارتمان در تهران به ۵۲.۱ درصد رسیده که نشان دهنده رشد ۲.۱ درصدی در مقایسه با آبان ماه است. تورم سالیانه هم رشد ۳۷.۱ درصد را به تصویر می‌کشد؛ در حالی که تورم سالیانه آبان ماه ۳۵ درصد بود.

آمار فوق گویای آن است که در صورت ادامه کاهش سرعت رشد ماهیانه قیمت‌ها تورم سالیانه و نقطه به نقطه نیز می‌تواند دچار افت شود. تورم عمومی، رشد نقدینگی و نوسانات نرخ ارز، مهمترین عوامل تاثیرگذار بر بازار مسکن است که در صورت کنترل شاخصهای مذکور، بازار مسکن نیز آرام خواهد شد.

از طرف دیگر تورم عمومی و رشد قیمت نهاده‌های ساختمانی، هزینه‌های ساخت مسکن را افزایش داده است. آخرین آمار مربوط به بهار امسال که از سوی بانک مرکزی ارایه شده از رشد ۵۱ درصدی هزینه ساخت مسکن در مقایسه با سال ۱۴۰۰ حکایت دارد. بر این اساس برخی برآوردها نشان می‌دهد متوسط قیمت ساخت هر متر خانه (بدون احتساب قیمت زمین) به ۸.۳ میلیون تومان رسیده است. به همین دلیل کارشناسان معتقدند در مناطق متوسط و میانی، حباب قیمت مسکن وجود ندارد و آنچه در بازار دیده می‌شود متاثر از رشد هزینه های ساخت است.

حسن محتشم ـ کارشناس بازار مسکن در تحلیل شرایط فعلی این بازار به ایسنا می‌گوید: مساله‌ی مهم در شرایط فعلی ثبات اقتصادی است. این‌که بازار ارز نرخ‌های بالاتر را هم به خود ببیند و روی یک عدد تثبیت شود بهتر از این است که در یک فرآیند نوسانی نامشخص قرار بگیرد زیرا این ابهامات به تولید و سرمایه‌گذاری لطمه می‌زند.

فرشید پورحاجت ـ عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان نیز بیان می کند: در شرایط فعلی اقتصاد کشور و رشد قیمت‌ها، نمی‌توان انتظار داشت بازار مسکن که عمده فعالیت و تولید در آن توسط بخش خصوصی انجام می‌شود دچار تورم و افزایش قیمت‌ها نشود.

وی تاکید کرد: بازیگر اصلی بازار مسکن و یکی از مولفه‌های مهم در این خصوص، عرضه و تقاضایی است که باهم همخوانی ندارد. ما کماکان در کشور با کمبود حدود ۵ میلیون مسکن مواجه هستیم و تدوام این کسری منجر به تدوام تورم در بازار مسکن خواهد شد.

منبع خبر

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=9994

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: