زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی تا ۷ سال آینده تکمیل می‌شود

زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی تا ۷ سال آینده تکمیل می‌شود

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از  خبرگزاری مهر به‌نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مرتضی شاهمیرزایی در آئین آغازبه‌کار ششمین نمایشگاه بین‌المللی فارمکس خاورمیانه، گفت: توسعه متوازن صنعت از طریق تکمیل زنجیره ارزش، از راهبردهای صنعت پتروشیمی ایران است.

وی با بیان اینکه زنجیره محصولات پتروشیمی تا هفت سال آینده تکمیل خواهد شد، یادآور شد: سیاست وزارت نفت همسو با تأکید مقام معظم رهبری بر جلوگیری از خام‌فروشی و نیمه‌خام‌فروشی محصولات، تکمیل زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی است که بر این اساس سند جامع آن تهیه و ابلاغ شده است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به بیش از ۶ دهه فعالیت صنعت پتروشیمی در ایران، افزود: هم‌اکنون ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران با سبد متنوعی از محصولات از مرز ۹۵ میلیون تن در سال عبور کرده است.

شاهمیرزایی با بیان اینکه این صنعت شاگرد اول سبد صادرات مواد غیرنفتی کشور است، اعلام کرد: با بهره‌برداری رسمی از ۶ طرح پتروشیمی در هفته گذشته و نیز برنامه افتتاح ۱۵ طرح دیگر تا پایان امسال، مجموع ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی به سالانه ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد.

وی، تأمین خوراک پایدار صنعت پتروشیمی به‌منظور رفع ناترازی موجود را یکی از راه‌های تحقق کامل برنامه تولید در صنعت پتروشیمی دانست و افزود: مدیریت مصرف انرژی و استفاده بهینه از منابع موجود سبب رفع بخشی از ناترازی موجود می‌شود تا خوراک بیشتری در اختیار صنعت قرار گیرد.

تأمین بیش از ۷۰ درصد مواد اولیه صنایع دارویی در صنعت پتروشیمی

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با تأکید بر اینکه هم‌اکنون ایران به یکی از قطب‌های تولید مواد پایه و پتروشیمی تبدیل شده است، گفت: هم‌اکنون یکی از موفقیت‌های صنعت پتروشیمی، تأمین بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد از مواد اولیه صنایع دارویی کشور است.

شاهمیرزایی تصریح کرد: اگر بتوانیم زنجیره تأمین دارو را از مواد پایه و پتروشیمی به مواد مؤثره دارویی با تولید حد واسط‌ها متصل کنیم، گام بزرگی در خودکفایی دارو در کشور برداشته‌ایم.

وی ضمن دعوت از شرکت‌ها و فعالان حوزه سلامت برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی، گفت: برای تکمیل زنجیره و تأمین نیازهای بخش بهداشت و درمان هرگونه سرمایه‌گذاری در طرح‌های پتروشیمی می‌تواند به خلق ارزش افزوده بیشتر منجر شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=22924

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: