صرفه‌جویی ارزی ۱۷ میلیارد دلاری هند و چین از حذف دلار

صرفه‌جویی ارزی ۱۷ میلیارد دلاری هند و چین از حذف دلار

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از واچر، برخی کشورهای عضو بریکس از جمله چین، هند، و عربستان در حال سود بردن از تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه روسیه هستند. این تحریم‌ها باعث شده تا چین و هند به سمت کنار گذاشتن دلار در خرید نفت از روسیه بروند و قیمت نفت برای آنها ارزان‌تر تمام شود.

درواقع پکن و دهلی نو با کنار گذاشتن دلار در حال خرید نفت از روسیه به ارزهای ملی هستند و همین امر هزینه مبادلات ارزی برای آنها را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. در این بین چین صرفه جویی بیشتری را تجربه کرده و با حذف دلار در مبادلات نفتی با روسیه و استفاده از یوآن ۱۰ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی داشته است. از سوی دیگر هند هم توانسته ۷ میلیارد دلار صرفه جویی داشته باشد.

نکته مهم آنکه پای عربستان سعودی هم به این مسیر باز شده و سعودی‌ها با خرید نفت از روسیه، در حال ارسال آن به اروپا هستند. عربستان تأکید کرده که به‌جای دلار امکان پرداخت پول به این کشور به ارزهای ملی نیز وجود دارد. این مسئله فشار بر دلار به عنوان ارز مسلط بر بازار جهانی را بیشتر کرده است.

روسیه هم به عنوان یکی دیگر از کشورهای عضو گروه بریکس در حال دور زدن تحریم‌های اعمال شده از سوی غرب از طریق فروش نفت به ارزهای ملی به‌جای دلار است.

هند همچنین با امارات برای خرید نفت به روپیه توافق کرده و به‌طور کلی کشورهای عضو گروه بریکس با کنار گذاشتن دلار در تراکنش‌های مالی خود در حال صرفه جویی ارزی میلیارد دلاری هستند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=13795

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: