نسخه جدید دولت برای بنزین/ قیمت بنزین گران نشد؛ سهمیه‌ها کم شد

نسخه جدید دولت برای بنزین/ قیمت بنزین گران نشد؛ سهمیه‌ها کم شد

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از خبر آنلاین ؛ با وجود گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت بنزین در سال آینده و تکذیب‌های صریح دولت، اما در اقدامی متفاوت، دولت دست به کاهش سهمیه بنزین خودروها زد.
پیش از این و در هفته گذشته رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ اعلام کرده بود که دولت در لایحه بودجه قیمت حامل‌های انرژی را ثابت در نظر گرفته بود، بنابراین قیمت گازوئیل، بنزین و دیگر فرآورده‌ها در سال آینده همچون سال ۱۴۰۲ خواهد بود.
تفاوت قیمت بنزین با سایر کشورها

با این حال، انتشار گزارش‌ها درباره قیمت بنزین در ایران و تفاوت آن با دنیا، بر شدت این گمانه‌ها می‌افزود که احتمالا دولت ناچار به افزایش قیمت بنزین خواهد شد.

رسانه اصولگرای تسنیم اواخر دی‌ماه در گزارشی به تفاوت قیمت بنزین ایران با سایر کشورها پرداخت. براساس این گزارش، جدیدترین آمارها از قیمت بنزین در دنیا نشان می‌دهد ارزان‌ترین بنزین دنیا در ایران عرضه می‌شود؛ به‌طوری که هر لیتر بنزین در ایران تنها ۲.۹ سنت قیمت دارد که ارزان‌تر از هر کشور دیگر است. متوسط قیمت هر لیتر بنزین در دنیا ۴۵ برابر قیمت این محصول در ایران است، در اول ژانویه ۲۰۲۴ متوسط قیمت جهانی هر لیتر بنزین ۱.۳ دلار بوده است.

در این میان، قیمت بنزین در بزرگترین تولیدکننده نفت دنیا حدود ۲۰ برابر قیمت این محصول در ایران است. قیمت بنزین در عربستان از ۱۷ کشور جهان گران‌تر است. هر لیتر بنزین در این کشور ۶۲ سنت قیمت دارد. گران‌ترین بنزین در دنیا نیز در هنگ‌کنگ عرضه می‌شود، هر لیتر بنزین در هنگ‌کنگ ۳.۱ دلار قیمت دارد که بیشترین در جهان است.
ونزوئلا و لیبی پس از ایران به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم جهان از نظر عرضه بنزین ارزان قرار دارند. هر لیتر بنزین در ونزوئلا به‌قیمت ۳.۱ سنت و در لیبی به‌قیمت ۳.۵ سنت عرضه می‌شود.

بنا به این گزارش، الجزایر، کویت، آنگولا، مصر، ترکمنستان، مالزی، و بحرین نیز به‌ترتیب در رتبه‌های چهارم تا دهم از این نظر قرار گرفته‌اند. در عین حال، قیمت بنزین در عراق ۲۰ و در ترکیه ۴۰ برابر ایران است.

نسخه جدید دولت برای بنزین/ قیمت بنزین گران نشد؛ سهمیه‌ها کم شد

شرط تازه برای دارندگان خودروهای نقلیه

در این فضا، ایجاد شرط برخورداری خودروها از بیمه شخص ثالث برای دریافت کارت سوخت، اولین خبر بنزینی بود که اعلام شد از این پس خودروهایی که از بیمه شخص ثالث برخوردار نیستند، کارت سوخت آن‌ها ابطال خواهد شد.
البته ماه گذشته اعلام شده بود که صاحبان تاکسی‌های بدون بیمه شخص ثالث، برای جلوگیری از قطع سهمیه سوخت‌شان، تا اول بهمن فرصت دارند خودروی خود را بیمه کنند.

بر همین اساس، از اول بهمن طبق اطلاعیه قبلی باید طرح قطع سهمیه بنزین تاکسی ها بدون بیمه آغاز شود.
همچنین مدیر سامانه هوشمند کارت سوخت گفته بود: ماه گذشته ۴۰۰ هزار کارت در باجه‌های معطله پستی وجود داشت که با پیگیری صدا و سیما و هماهنگی شرکت پژوهش و توسعه ناجی به ۲۰۰ هزار عدد کاهش یافت.

بنزین آزاد ۵۰ لیتر کم شد

دومین اقدام بنزینی دولت، کاهش ۵۰ لیتری سهمیه بنزین آزاد است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که سهمیه بنزین ۳۰۰۰تومانی در کارت‌های سوخت شخصی از ۱۵۰ لیتر به ۱۰۰ لیتر کاهش یافته است.

بر اساس تماس برخی شهروندان با خبرگزاری خبرانلاین ذخیره سهمیه بنزین ۱۵۰۰تومانی که تا پیش از این، ۹ ماه و به‌میزان حداکثر ۵۴۰ لیتر بود، از این پس به ۶ ماه و حداکثر ۳۶۰ لیتر کاهش یافت.

ازاین‌رو، امکان ذخیره سهمیه‌های بنزین ۱۵۰۰تومانی در کارت‌های سوخت بیش از ۳۶۰ لیتر وجود ندارد و اگر کارت سوختی، به این میزان سهمیه بنزین ۱۵۰۰تومانی داشته باشد، سهمیه جدید به این کارت در ماه‌های آتی واریز نخواهد شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که کاهش ۵۰ لیتری سهمیه سوخت ۳۰۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت شخصی، برای مقابله با قاچاق بنزین در برخی استان‌های مرزی خصوصا جنوب‌ شرق است و در روند سوخت‌گیری عموم مردم تاثیر خاصی ندارد.

البته در همین رابطه مدیرعامل شرکت پخش فراورده‌های نفتی اعلام کرده است: سهمیه بنزین ۶۰ لیتری تغییری نکرده است.

جعفر سالاری نسب با تاکید بر اینکه تغییری در تخصیص سهمیه ۶۰ لیتری ایجاد نشده است، عنوان کرده؛ روال تخصیص سوخت بنزین یارانه‌ای مانند گذشته است و جای نگرانی نیست.

وی تاکید کرده است: این ماه نیز مانند ماه‌های گذشته ۶۰ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تخصیص یافت و مشکلی در این حوزه نیست.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=18257

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: