پیش‌بینی تولید ۱۲.۵ میلیون تن گندم در سال جاری/شورای قیمت‌گذاری تعیین‌کننده قیمت گندم

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی خبر داد:

پیش‌بینی تولید ۱۲.۵ میلیون تن گندم در سال جاری/شورای قیمت‌گذاری تعیین‌کننده قیمت گندم

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید گندم در سال جاری را ۱۲.۵ میلیون تن گندم پیش‌بینی کرد و گفت: هنوز شورای قیمت‌گذاری جلسه‌ای برای اصلاح نرخ تضمیمی خرید گندم برگزار نکرده است.

«سهراب سهرابی» در خصوص برگزاری جلسه شورای قیمت‌گذاری برای اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم، اظهار داشت: جلسه شورای قیمت‌گذاری با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار می‌شود که در آن تحلیل و نرخ پیشنهادی مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد، اما هنوز جلسه برای این موضوعه برگزار نشده است.

وی افزود: به دلیل عدم اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم امسال، از ابتدای فصل برداشت محصول تاکنون مبلغی به کشاورزان پرداخت نشده، البته ممکن است با نرخ فعلی محاسبه و مابه‌التفاوت قیمت پس از اصلاح و اعلام محاسبه و پرداخت شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: برآوردها برحسب سطح زیرکشت ۵ میلیون و ۹۵۰ هکتار گندم آبی و دیم نشان می‌دهد که امسال بین ۱۲ تا ۱۲.۵ میلیون تن گندم در کشور تولید شود که بخش عمده نیاز کشور را تامین خواهد کرد و البته اندکی کسری نیز از محل واردات تامین می‌شود.

سهرابی با بیان اینکه در مجموع نیاز کشور به گندم را بیش از ۱۲.۵ میلیون تن است، گفت: مجموع نیاز سالانه گندم کشور حدود ۱۰ میلیون تن برای خبازی‌ها (نانوایی‌ها)، ۲ میلیون تن نیاز صنف و صنعت (کارخانجات ماکارونی، بیسکویت و…) و مصرف بذری کشور را بین ۱.۲ تا ۱.۵ میلیون تن است که سایر مصارف و خودمصرفی کشاورزان نیز ۳۰۰ هزار تن است.

وی میزان تولید گندم در سال جاری را ۱۲.۵ میلیون تن گندم پیش‌بینی کرد و ادامه داد: از این میزان تولید به نظر می‌رسد بین ۸ تا ۸.۵ میلیون تن گندم توسط دولت خریداری و ذخیره‌سازی شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: سال گذشته نزدیک ۷.۵ میلیون تن گندم توسط دولت خریداری شد که مابقی کسری نیز از محل واردات تامین شده بود.

سهرابی علت افزایش تولید و خرید تضمینی گندم در سال جاری را انجام اقدامات دولت در تهیه و تدارک بذور اصلاح شده، تامین به موقع کودهای شیمیایی در حجم بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن و شرایط مناسب آب و هوایی عنوان کرد.

منبع خبر

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=10767

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: