پیش‌بینی جدید درباره قیمت طلا و سکه در بازار/ احتمال شکست قیمت‌ها چقدر است؟

پیش‌بینی جدید درباره قیمت طلا و سکه در بازار/ احتمال شکست قیمت‌ها چقدر است؟

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از خبر آنلاین؛ طلا همچنان در مسیر کاهشی حرکت می‌کند و در طول یک هفته گذشته از ۴ پله پایین آمده و به کانال ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برگشته است. در هفته گذشته شاهد بودیم که قیمت طلا تا حدود ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بالا رفته بود، اما در حال حاضر مشاهدات بازار نشان می‌دهد که هر گرم طلای ۱۸عیار ۳ میلیون و ۵۳۳ هزار تومان قیمت دارد. سکه هم به قیمت ۴۶ میلیون تومان شده بود، حالا در کف کانال ۴۲ میلیون تومان قرار گرفته است.

در این شرایط، این سوال مطرح است که آیا کاهش قیمت طلا و سکه ادامه دارد؟ نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره روند بازار طلا در روزهای آینده گفت: ما از ابتدای سال شاهد افزایش زیادی در نرخ طلای جهانی بودیم، به طوری که در حدود ۲۵۰ دلار اونس جهانی طلا بالا رفت که غیرمنتظره بود.

وی می‌افزاید: با این وجود، از ابتدای هفته جاری حدودا به طور میانگین ۸۰ دلار کاهش اونس جهانی طلا نسبت به اوج آن اتفاق افتاد و در ادامه آن، کاهش قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی اتفاق افتاد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر با بیان این‌که با توجه به این‌که بازار ارز خیلی کاهشی نبود، ولی بازار طلا و سکه کاهشی شد، عنوان می‌کند: افزایش اونس جهانی طلا و نیز تنش‌های سیاسی و اقتصادی در منطقه و افزایش قیمت ارز، در فروردین‌ماه باعث شده بود که نوسانات افزایشی و در مقطعی هم کاهشی داشته باشیم.

پیش‌بینی جدید درباره قیمت طلا و سکه در بازار/ احتمال شکست قیمت‌ها چقدر است؟

یک پیش‌بینی جدید درباره قیمت جهانی طلا

بذرافشان با ذکر این نکته که از ابتدای هفته در حدود ۸۰ دلار قیمت طلای جهانی ریزش کرد در مقابل افزایش ۲۵۰ دلاری که از ابتدای سال ۱۴۰۳ داشت، تصریح می‌کند: با این حال، با توجه به این‌که در سطح دنیا تحلیل‌ها در این سطح است که قیمت طلا تا سطح ۲۵۰۰ دلار می‌رود، به اعتقاد من در مقابل ما به ثبات کاهش نسبی رسیدیم و نسبت به اوج افزایشی که داشتیم، قیمت‌ها با بازار جهانی و نوسانات نرخ ارز هماهنگی دارد.

وی متذکر می‌شود: در رابطه با این‌که کاهش قیمت‌ها بیشتر از این خواهد بود یا خیر، باید بگویم کاهش بیشتر ممکن است کم باشد، زیرا پیش‌بینی‌ها در سطح دنیا در رابطه با طلا در بازار جهانی افزایشی است. بر این اساس، به تبع آن بازارهای داخلی کشورها نیز تغییر می‌کند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر در ادامه می‌گوید: کاهش قیمت‌ها تاکنون نسبتا خوب بوده است؛ به طوری که روی سکه حدود ۱.۵ میلیون تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار، حدود ۱۴۰ هزار تومان کاهش داشتیم. بر همین اساس، قیمت‌ها تقریبا ثبات نسبی را طی کرده است.

بذرافشان عنوان می‌کند: ممکن است نوسان کاهشی یا افزایشی به دنبال نوسان اونس جهانی طلا داشته باشیم، اما خیلی نیست و امکان دارد در طول هفته آینده یک تا ۵ درصد نوسان افزایشی یا کاهشی داشته باشیم.

طلا وارد کانال جدید می‌شود؟

وی در پاسخ به این پرسش که احتمال ریزش قیمت طلا به زیر کانال ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وجود دارد؟ می‌گوید: احتمال آن خیلی کم است. البته وقتی قیمت ارز ثبات نسبی داشته باشد، ممکن است اندکی ریزش وجود داشته باشد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر ادامه می‌دهد: همچنین در صورتی که بانک مرکزی بتواند کنترل قیمت ارز در بازار داخلی را داشته باشد، امکان دارد کاهش یک تا ۳ درصدی هم داشته باشد. آن هم در صورتی است که بازار ارز واکنش کاهشی و ثبات داشته باشد.

بذرافشان با بیان این‌که خیلی نمی‌توانیم نوسان کاهشی داشته باشیم، متذکر می‌شود: طلا تا ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هم بالا رفته بود و الان ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. یعنی طلا به نظر من کاهشی نسبی را نسبت به اوج خود داشته و الان به ثبات نسبی رسیده است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=20710

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: