آثار منفی کاهش تولید پالایشگاه‌های نفت بر ارزش صادرات روسیه

آثار منفی کاهش تولید پالایشگاه‌های نفت بر ارزش صادرات روسیه

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از  خبرگزاری رویترز، بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که کاهش تولید در پالایشگاه‌های نفت روسیه تا حدی عامل اصلی کاهش مجموع صادرات این کشور در سه ماه نخست سال جاری میلادی بوده است.

این بانک در گزارشی اعلام کرد که صادرات کالا در سه ماه نخست از ۱۰۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار در دوره مشابه پارسال به ۹۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسیده، اما این بانک اشاره به رقم صادرات نفت نکرده است.

بعضی از پالایشگاه‌ها روسیه به‌دلیل حمله هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) اوکراینی مجبور به اجرای تعمیرات برنامه‌ریزی نشده بوده‌اند، تولید سوخت در روسیه هم تحت تأثیر  این حمله‌ها بوده است.

اوکراین از ابتدای سال ۲۰۲۴ میلادی حمله‌های پهپادی به زیرساخت‌های انرژی روسیه را تشدید کرد که این اوضاع افزایش قیمت نفت را در پی داشت.

از زمان حمله به واحد پالایشی تانکو در دوم آوریل امسال، هیچ گزارشی مبنی بر حمله‌ به پالایشگاه‌های بزرگ روسیه گزارش نشده و این کشور به‌سرعت در حال تعمیر پالایشگاه‌های خود است.

بر اساس محاسبات رویترز، مجموع ظرفیت پالایش نفت اولیه روسیه که هدف هواپیماهای بدون سرنشین قرار گرفته از روزانه ۹۰۷ هزار بشکه گذشته به ۶۶۰ هزار بشکه رسیده است.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرد: در شرایط محدودیت‌های تجارت خارجی و کاهش قیمت گاز، زغال سنگ و تعدادی از فلزات، ارزش صادرات همچنان رو به کاهش است.

کاهش تولید در پالایشگاه‌های نفت روسیه هم فشار نزولی بر مجموع صادرات این کشور وارد می‌کند.

این بانک افزود: روند کاهش ارزش صادرات نسبت به پارسال به‌دلیل قیمت بالای نفت کند شده است، در حالی که برداشت مطلوب غلات نیز از صادرات حمایت می‌کند.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که نرخ بهره بالا و کاهش ارزش روبل در مقایسه با سه ماه نخست سال گذشته میلادی تا حدی عامل کاهش ارزش واردات بوده است.

رویترز در ماه مارس گزارش داده بود که شرکت‌های نفتی روسیه با تأخیر چندماهه برای دریافت هزینه صادرات نفت خام و سوخت روبه‌رو هستند، زیرا بانک‌های چین، ترکیه و امارات متحده عربی نسبت به تحریم‌های ثانویه آمریکا محتاط‌تر شده‌اند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=20616

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: