اقتصاد ایران و چین می‌توانند مکمل یکدیگر باشند

اقتصاد ایران و چین می‌توانند مکمل یکدیگر باشند

مدیر پیشین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران تأکید کرد که اقتصاد ایران و چین می‌توانند مکمل یکدیگر بوده و بسیاری از نیازهای یکدیگر را نیز رفع کنند.

به گزارش وزارت نفت،محمدعلی خطیبی گفت: با توجه به روند رشد اقتصاد چین کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند، اقتصاد این کشور در سال‌های آینده رتبه نخست جهان را به خود اختصاص دهد و آمریکا را پشت سر بگذارد.

وی اضافه کرد:طبیعتاً چین برای رسیدن به رتبه نخست قدرت اقتصاد جهانی نیاز به انرژی بیشتری دارد، از این رو ایران با تکیه بر ذخایر نفت و گاز خود می‌تواند شریک و تأمین‌کننده مطمئنی برای این کشور در طولانی‌مدت به‌شمار آید.

خطیبی با اشاره به مذاکرات و مراودات چین با کشورهای صادرکننده نفت در جهان و تلاش این کشور برای ایجاد تنوع در تأمین منابع نفت و گاز وارداتی خود اظهار کرد: ایران نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین دارنده مجموع منابع نفت و گاز دنیا باید سهم قابل توجهی از بازار بزرگ انرژی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در سال‌های آتی داشته باشد.

مدیر پیشین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: کشور چین در سال‌های اخیر در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر به ویژه انرژی خورشیدی بسیار فعال بوده است، به‌طوری که هم‌اکنون فناوری‌ها و زیرساخت‌های استفاده از انرژی خورشیدی را با قیمت‌های بسیار کمتر از قیمت کشورهای اروپایی می‌توانیم از این کشور وارد کنیم.

خطیبی گفت: هم‌اکنون صنعت نفت ایران برای افزایش و حفظ تولید نفت و گاز خود نیاز مبرم به سرمایه‌گذاران خارجی دارد، از این رو یکی از راه‌های حل این چالش استفاده از توان مالی شرکت‌های بزرگ نفت و گاز چینی است. استفاده از ارزی به جز دلار به‌ویژه ارزهای ملی که مشکلات تحریمی را به همراه ندارد، می‌تواند در توسعه روابط مالی میان دو کشور مهم باشد، البته دو کشور تجربه همکاری اقتصادی با ارزهای دیگر به جز دلار را داشته‌اند.

وی با بیان اینکه توسعه باید همه جانبه باشد، خاطرنشان کرد:از این رو روابط ایران و چین نباید منحصراً در حوزه اقتصادی خلاصه شده و همکاری در زمینه ژئوپلیتیک، راهبردی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و دیگر حوزه‌ها باید تقویت شود.

منبع خبر

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=10374

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: