ایجاد عدالت با اصلاح نظام مالیاتی مشاغل

ایجاد عدالت با اصلاح نظام مالیاتی مشاغل

به گزارش اقتصاد کشور ؛ رسول فرخی میکال عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار مهر، درباره اصلاحات صورت گرفته در سیستم مالیات ستانی در چند سال گذشته برای رفتن به سمت اخذ مالیات عادلانه از مشاغل گفت: یکی از منابع درآمدی اصلی هر دولتی مالیات است و دولت ها در تمام کشورهای جهان با استفاده از منابع درآمدی مالیاتی خود را اداره می کنند.

وی در ادامه بیان کرد: اما سیستم مالیات ستانی ما تا چند سال گذشته نواقص جدی داشته است و این نواقص باعث شده بود که فقط از بخش شفاف اقتصاد مثل کارمندان و کارگران مالیات به طور کامل اخذ شود و سایر بخش ها با انواع و اقسام روش ها از پرداخت مالیات فرار می کردند.

فرخی میکال ادامه داد: این شیوه مالیات ستانی منجر به نوعی بی عدالتی در پرداخت مالیات ها شده بود و عمده مردم و بخش های شفاف اقتصاد نسبت به این شیوه معترض بودند که اعتراضی به حق هم بود.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا مجلس یازدهم با همراهی دولت سیزدهم اقدام به انجام اصلاحاتی در سیستم مالیاتی کشور کرد تا مشاغل فراری از پرداخت مالیات شناسانده شوند و مشخص شود که این مشاغل که تاکنون مالیات واقعی خود را پرداخت نمی‌کردند، با تکیه بر تقاطع‌گیری داده‌ها، چقدر درآمد دارند و متناسب با آن چقدر باید مالیات بپردازند و به این ترتیب در دولت سیزدهم با قوانین مصوب مجلس، زمینه اخذ مالیات از مشاغل خاص و کاهش شکاف مالیاتی مشاغل اتفاق افتاد.

این نماینده مجلس یازدهم افزود: به همین دلیل با اصلاحات صورت گرفته بدون اینکه پایه های مالیاتی تغییر کند میزان مالیات دریافتی دولت بسیار افزایش پیدا کرد که این اقدامات از محل شناسایی فراریان مالیاتی بود و عدالت مالیاتی بر اساس میزان درآمد مختلف از مشاغل رعایت شد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها افزود: دولت باید مسیر شفافیت را در سیستم مالیات ستانی به مانند دو سال گذشته، امسال هم طی کند و به مردم اطلاع دهد که این مالیات ها صرف امور توسعه کشور و خدمات رسانی به مردم می شود. وقتی مردم با آگاهی رساندن دولت ببینند که پولی که بابت مالیات پرداخت می کنند در مسیر افزایش رفاه آنها، توسعه زیر ساخت ها، امور عمرانی هزینه می شود قطعاً ناراضی نخواهند بود و با اشتیاق مالیات پرداخت خواهند کرد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=21574

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: