تهدید روسیه به اقدام متقابل علیه غرب درباره دارایی‌های مسدودشده

تهدید روسیه به اقدام متقابل علیه غرب درباره دارایی‌های مسدودشده

وزیر دارایی روسیه تهدید کرد در صورتی که غرب از عواید حاصل از دارایی‌های مسدودشده روسیه استفاده کند، مسکو به این اقدامات واکنش متقابل نشان خواهد داد.

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از  خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، آنتون سیلوآنوف، وزیر دارایی روسیه، طی مصاحبه‌ای گفت در صورتی که کشورهای غربی از درآمدهای حاصل از دارایی‌های مسدودشده روسیه استفاده کنند، مسکو هم با اقدامات مشابهی مقابله به مثل خواهد کرد.

سیلوآنوف در واکنش به پیشنهاد‌ات مطرح شده توسط برخی کشورها برای استفاده از سود سرمایه‌گذاری دارایی‌های مسدودشده روسیه برای تامین هزینه‌های بازسازی اوکراین گفت: ما هم دارایی‌های برخی کشورهای غیردوست را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مسدود کرده‌ایم و در این صورت اقدام مشابهی انجام خواهیم داد.

از زمان درگیری نظامی روسیه با اوکراین حدود ۳۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های این کشور توسط غرب مسدود شده است.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که ارزش دارایی‌های بانک مرکزی روسیه در سال ۲۰۲۲، ۸.۴ درصد کاهش داشته است. در ماه جولای نهاد تسویه وجوه اتحادیه اروپا موسوم به یورو کلی‌یِر، اعلام کرد که ۲.۲۸ میلیارد یورو در نیمه نخست امسال درآمد داشته که ۱.۷ میلیارد یوروی آن سود حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه بوده است.

ارزیابی‌ها حاکی از آن است که یورو کلی‌یر ۱۹۶.۶ میلیارد یورو از دارایی‌های روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در اختیار دارد که بخش قابل توجهی از این دارایی‌ها مربوط به بانک مرکزی این کشور است.

اتحادیه اروپا از فوریه سال گذشته تاکنون اعلام کرده که ۲۰۷ میلیارد یورو از دارایی‌های روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مسدود کرده است.

قرار است سیاست‌مداران اتحادیه اروپا، در باره اعمال مالیات بر این دارایی‌ها مذاکره کنند که ممکن است ۳ میلیارد یورو سود از این اقدام حاصل شود.

الکساندر دِکِرو، نخست وزیر بلژیک، نیز اعلام کرده که این کشور ۱.۷ میلیارد یوروی حاصل از نگهداری دارایی‌های مسدودشده روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به اوکراین تحویل خواهد داد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=13914

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: