رئیسی برای بهره‌برداری رسمی از میدان‌های سپهر و جفیر وارد خوزستان شد

رئیسی برای بهره‌برداری رسمی از میدان‌های سپهر و جفیر وارد خوزستان شد

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از  شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، سید ابراهیم رئیسی صبح امروز  (جمعه، ۱۸ اسفنماه) برای هشتمین بار در دوران ریاست دولت سیزدهم، به‌منظور بهره‌برداری رسمی از میدان‌های نفتی سپهر و جفیر، طرح غدیر به‌منظور آبرسانی به ۲۶ شهر و هزار روستای خوزستان و تصفیه‌خانه شهرهای شوشتر، اندیمشک، مسجدسلیمان و دارخوین و طرح آبرسانی به شهرهای دزفول، لالی، شوشتر و اندیمشک به این استان سفر کرد.

در این سفر عملیات اجرایی طرح آب فدک با هدف آبرسانی به شمال شرق خوزستان و شهرهای ایذه، باغملک، قلعه تل، میداوود، صیدون، رامهرمز و هفتکل و ۶۹۰ روستای منطقه نیز آغاز می‌شود و طرح‌های آبرسانی و پایدارسازی آب پایانه‌های شلمچه و چذابه و بیش از ۱۷۰۰ روستای دیگر نیز به بهره‌برداری می‌رسند.

افتتاح چند طرح فولادی از جمله کارخانه فولاد زمزم ۳ نیز از دیگر برنامه‌های سفر یکروزه رئیسی به خوزستان هستند.

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از  شانا، طرح توسه میدان‌های سپهر و جفیر طی قراردادی به ارزش ۲.۸ میلیارد دلار با تولید روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت سبک صادراتی به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

در این طرح ملی به ساخت داخل توجهی ویژه‌ شده است و با توجه به فشار بالای مخزن نفتی، استفاده از تجهیزات سرچاهی و درون‌چاهی معمول امکان‌پذیر نبود و از همین رو در جریان توسعه بومی‌سازی تجهیزات تکمیل چاه با فشار ۱۰ هزار پیوند بر اینچ مربع (پام) انجام شد.

نصب، اجرا و تکمیل ۵۱ کیلومتر خط لوله جریانی نفت و احداث بیش از ۳۲ کیلومتر جاده دسترسی و معابر از دیگر اقدام‌هایی است که در توسعه میدان‌های سپهر و جفیر انجام شده است.

این قرارداد ۲۰ ساله که با هدف تولید نفت از یکی از عمیق‌ترین و پرفشارترین لایه‌های نفتی ایران امضا شده، نخستین قرارداد از قراردادهای جدید نفتی است که به تولید نفت منجر شده است.

تعداد چاه‌ها تا انتهای طرح ۱۳۵ حلقه چاه خواهد بود که در پایان اجرای قرارداد، روزانه ۱۱۰ هزار بشکه نفت از میدان‌های سپهر و جفیر تولید می‌شود.

میدان‌های نفتی سپهر و جفیر در منطقه غرب کارون در جنوب‌غربی شهر اهواز واقع شده است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=19570

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: