ظرفیت انتقال روزانه یک میلیارد متر مکعبی گاز به سراسر کشور

مدیر عامل شرکت انتقال گاز ایران عنوان کرد:

ظرفیت انتقال روزانه یک میلیارد متر مکعبی گاز به سراسر کشور

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با بیان ظرفیت این شرکت برای انتقال روزانه یک میلیارد متر مکعب گاز به مناطق مختلف کشور، بر ضرورت گسترش فرهنگ استفاده بهینه از گاز تاکید کرد.

«غلامعباس حسینی» امروز (شنبه) در نشست خبری افزود: شرکت انتقال گاز ایران در میانه زنجیره تأمین گاز طبیعی قرار دارد و از ۲۰ پالایشگاه (شامل پالایشگاه پارس جنوبی و پالایشگاه‌های فجر جم، پارسیان ۱ و ۲، بیدبلند، ایلام، شهید هاشمی‌نژاد، سرخون و قشم) و دو پایانه واردات گاز از ترکمنستان و ۱۶ پایانه جنوب کشور و هشت اِن‌جی‌اِل، گاز را دریافت می‌کند.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران اظهار داشت: این شرکت ۳۸ هزار کیلومتر خط انتقال گاز، ۳۳۳ توربو کمپرسور، ۹۱ ایستگاه تقویت فشار و ۶۱ مرکز بهره‌برداری و تعمیرات در اختیار دارد و گاز را پس از فشارافزایی به مبادی مدنظر برای مصارف صنعتی، خانگی و پتروشیمی تحویل می‌دهد.

وی، ظرفیت انتقال گاز روزانه به مناطق مختلف کشور را یک میلیارد متر مکعب ذکر کرد و ادامه داد: در مجموع سالیانه ۲۷۴ میلیارد متر مکعب گاز منتقل می شود.

حسینی با اشاره به فرصت محدود این شرکت برای تعمیرات خطوط و ایستگاه‌ها، گفت: پارسال ۱۸۵ مورد اوِرهال (بازآماد) تأسیسات تقویت فشار تا آبان انجام شد و با آمادگی کامل وارد فصل زمستان شدیم. امسال هم تعمیرات را شروع و تاکنون ۵۰ درصد از آن را به اتمام رسانده‌ایم، علاوه بر آن ۳۵ کمپرسور اورهال شده تا با آمادگی کامل وارد فصل زمستان شویم.

وی بیان داشت: از ابتدای امسال تا دهم مرداد، ۹۸ میلیارد متر مکعب گاز به مبادی مصرف منتقل شده که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، چهار میلیارد متر مکعب افزایش داشته است.

این مسوول درباره همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: تاکنون ۷۵۰ قلم از کالاهای اساسی تقویت فشار توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تولید شده و در حال استفاده از آنها هستیم. ۴۵۰ قطعه هم در حال تولید است؛ ضمن اینکه در ساخت قطعات توربین‌ها هم به موفقیت رسیده‌ایم و در حال استفاده از دو توربین ساخت داخل هستیم.

وی خاطرنشان کرد: همه فیلترهای هوا و فیلترهای گاز و روغن‌های مصرفی توربوکمپرسورها در داخل ساخته می‌شوند.

حسینی ضمن بیان اینکه روزانه هشت تا ۹ میلیون متر مکعب تزریق گاز به چاه‌های نفت و آن هم فقط در تابستان‌ها انجام می شود، گفت: در سراسر کشور، ۳۸ هزار کیلومتر خط لوله گاز از بیابان‌ها و مناطق صعب‌العبور عبور می‌کند و نمی‌توانیم در تابستان زمان را از دست بدهیم. باید به نیروگاه‌ها گازرسانی کنیم در صورتی که وقت محدودی برای تعمیرات در اختیار داریم.

وی با اشاره به زحمات همکاران شرکت انتقال گاز ایران، تصریح کرد: همکارانم تعطیلی ندارند و به صورت شبانه‌روزی تعمیرات خطوط گازی را انجام می‌دهند. در یک ماه ۸۰۰ مورد تعمیرات روی خطوط گازی انجام داده‌ایم. همکارانم در سرما از ایستگاه‌ها نگهداری می‌کنند و در زمستان سال گذشته که گاز وارداتی از ترکمنستان قطع شد، گاز را از غرب کشور تقویت کردیم و به شرق کشور رساندیم.

مدیر عامل شرکت انتقال گاز ایران درباره ضرورت استفاده بهینه از گاز گفت: مصرف گاز در کشور ما ۳.۵ برابر کشورهای دیگر است که بخشی از آن به بحث ساختمان و فرهنگ استفاده از گاز برمی‌گردد.

وی تاکید کرد: باید فرهنگ استفاده از گاز را گسترش دهیم. باید دمای رفاه را رعایت کنیم، به طوری که هر یک درجه کاهش استفاده از وسایل گازی، صرفه‌جویی ۲۰ میلیون متر مکعبی گاز را به همراه خواهد داشت که معادل یک فاز پارس جنوبی است.

منبع خبر

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=11527

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: