عمق چاه‌های آب یزد به ۱۲۰ متر رسید/ فرونشست زمین در مسیر خطوط ریلی و ساختمان‌های تاریخی

یک نماینده مجلس :

عمق چاه‌های آب یزد به ۱۲۰ متر رسید/ فرونشست زمین در مسیر خطوط ریلی و ساختمان‌های تاریخی

یک نماینده مجلس با بیان اینکه تمام شهرهای استان یزد دارای تنش آبی هستند، گفت: اکنون بالای ۳۰۰روستا با تانکر آبرسانی می‌شوند.

محمدصالح جوکار ، درباره اوضاع آب در استان یزد اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل کمبود آب در استان، چاه‌های آب از عمق ۱۲۰ متر هم بالاتر رفته و آب را به شبکه تزریق می‌کنند، در این عمق حتی اگر هم بارندگی داشته باشیم؛ آب باران کمبود و کسری را جبران نمی‌کند.

وی افزود: سالی ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر افت سطح آب را در استان شاهد هستیم و بدنه زمین را با چاه‌های فراوانی که احداث کردیم سوراخ سوراخ کرده‌ایم و عاقبت هم نمی‌توانیم تامین کننده نیاز آبی و شرب استان باشیم.

عضو هیات نمایندگان استان یزد گفت: در شرایط فعلی در یکی یکی از شهرها ۳۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم و باید فکر اساسی صورت گیرد و منابع پایدار آب را در انتقال به استان دنبال کنیم.

وی با اشاره به پروژه انتقال آب از دریا بیان داشت: انتقال آب از دریا بیشتر برای تامین نیاز آبی بخش صنعت و معدن است، شیرین‌سازی و انتقال آب از مسافت دور گران تمام می‌شود و برای شرب به صرفه نیست.

جوکار خاطرنشان کرد: اکنون برای تامین نیاز آبی اعتبار لازم تخصیص پیدا نمی‌کند و دچار گذشت زمان می‌شود؛ بنابراین پروژه‌ها متوقف مانده‌اند.

وی درباره فرونشست زمین در استان یزد گفت: فرونشست زمین در زمین‌های کشاورزی و جاده‌ها  خسارت زیادی وارد کرده است، به طوری که خطوط ریلی، راه آهن و ساختمان‌ها و سازه‌های میراث فرهنگی و تاریخی نیز دچار آسیب شده‌اند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه تمام شهرهای استان یزد دارای تنش آبی هستند، گفت: اکنون بالای ۳۰۰ روستا با تانکر آبرسانی می‌شوند.

منبع خبر

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=11068

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: