ماهانه ۱۰۵ تا ۱۰۷ هزار تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود

ماهانه ۱۰۵ تا ۱۰۷ هزار تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از  خبرنگار مهر، حمیدرضا کاشانی، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغداران میهن درباره وضعیت تولید تخم مرغ در ۳ ماهه نخست سال به مهر گفت: ماهانه از ابتدای سال بین ۱۰۵ تا ۱۰۷ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریباً ۳ تا ۵ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: صادرات نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش یافته و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

نرخ تخم مرغ در بازار

وی با بیان اینکه در حال حاضر هر کیلو گرم تخم مرغ درب مرغداری‌ها ۴۰ هزار تومان است، ادامه داد: هفته گذشته این عدد تا هر کیلو گرم ۳۰ هزار تومان هم کاهش یافت یعنی پایین‌تر از نرخ مصوب؛ از این رو اتحادیه ورود کرده و ۳ هزار تن خرید تضمینی انجام شد.

کاشانی با اشاره به قیمت این محصول پروتئینی در میادین میوه و تره بار عنوان کرد: در حال حاضر هر کیلو گرم تخم مرغ ۲۵ هزار تومان پایین‌تر از قیمت واقعی به بازار عرضه می‌شود و این قلم از سبد غذایی خانوار در میادین میوه و تره بار به هر کیلو گرم ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان بسته به وزن آن، عرضه می‌شود. در دو سال اخیر تخم مرغ در بین کالاهای اساسی کمترین نوسان قیمتی را داشته است.

تثبیت قیمت در دو سال

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغداران میهن اضافه کرد: آخرین قیمت گذاری مصوب مربوط به اسفند ۱۴۰۱ است و از این تاریخ نرخ تخم مرغ با وجود افزایش حقوق و دستمزد، هزینه حمل و نقل، انرژی، نرخ نهاده‌های دامی و… تغییری نکرده است.

وی با بیان اینکه انجام نشدن همسان سازی ممکن است پایداری تولید را با خطر مواجه کند، اظهار کرد: در دو سال اخیر ایران از کشوری واردکننده به کشوری صادرکننده تبدیل شده و برای تداوم مسیر نیاز به حمایت دارد. در یک سال اخیر در خرید تضمینی از سوی وزارت جهاد کشاورزی حمایتی نشده و نهاده‌ای در اختیار تولیدکنندگان قرار نگرفته است. این امر برای حفظ گله‌ها و تولید در نیمه دوم چالش ساز است.

کاشانی در بخشی دیگر از سخنان خود عنوان کرد: با وجود کاهش قیمت در این کالای اساسی اما مردم خیلی احساس نمی‌کنند زیرا تخم مرغ‌های توزیع شده در سطح خرده فروشی‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای با کاهش قیمت، کاهش نیافته و با نرخ مصوب فروش انجام می‌شود.

افزایش تولید و صادرات

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغداران میهن درباره پیش بینی تولید امسال تخم مرغ بیان کرد: سال گذشته یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید شد و پیش بینی می‌شود امسال این عدد به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن برسد.

کاشانی یادآور شد: تولید تخم مرغ خطی است در حالی که بازار مصرف نوسان دارد و معمولاً در نیمه دوم سال، تقاضا افزایش پیدا می‌کند؛ از این رو در نیمه اول مازاد تولید ذخیره شده تا بازار بدون تنش مدیریت شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=22768

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: