۲۰ قلم کالای اساسی که امسال وارد کشور شد ‌چه بود

۲۰ قلم کالای اساسی که امسال وارد کشور شد ‌چه بود

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، براساس گزارش رسمی گمرک جمهوری اسلامی ۲۰ قلم کالای اساسی که از ارز نیمایی استفاده کرده‌اند در ۹ ماه امسال به وزن ۲۸ میلیون و ۷۳۷ هزار تن و به ارزش ۴۸ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار وارد کشور شده‌اند که این میزان از نظر وزنی ۶.۰۴ درصد و از نظر ارزش ۱۲.۲۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرده است.

براساس این گزارش، ۲۰ قلم کالا شامل ذرت، روغن خوراکی جامد و مایع، دانه‌های روغنی، برنج، گندم، جو، کنجاله سویا، کود شیمیایی، لاستیک سنگین، شکر، گوشت قرمز، کاغذ چاپ، خمیر کاغذ، چای خشک، گوشت قرمز سبک گرم، حبوبات، سموم شیمیایی، گوشت مرغ، انواع بذر و کاغذ روزنامه هستند.

طبق این گزارش، ذرت بیشترین حجم واردات کالاهای اساسی را به خود اختصاص داده که به وزن ۷ میلیون و ۲۳۵ هزار تن و به ارزش ۲ میلیارد و ۸۰۴ میلیون دلار بوده که از نظر وزنی ۱۸ درصد و از لحاظ ارزش ۱۳.۹ درصد رشد  نشان می‌دهد. همچنین دومین قلم کالاهای اساسی وارداتی شامل روغن‌های خوراکی نیمه جامد و مایع خام به وزن یک میلیون و ۳۶۶ هزار تن و به ارزش ۲ میلیارد و ۶۴ میلیون دلار بوده که از لحاظ وزنی ۲۰.۲ درصد رشد کرده و از لحاظ ارزشی ۳.۸ درصد رشد کرده است.

همچنین سومین قلم مربوط به انواع دانه‌های روغنی به وزن ۲.۲ میلیون تن و به ارزش ۱.۷ میلیارد دلار بوده است که از نظر وزنی ۱۰.۴ درصد و از لحاظ ارزش ۲.۵ درصد رشد داشته  است.

واردات برنج در ۹ ماه سال جاری ۸۱۸ هزار تن به ارزش ۹۶۱ میلیون دلار بوده که از نظر وزنی ۴۲ درصد کاهش داشته و از لحاظ ارزش ۵۰.۴ درصد افت کرده است.

قلم دیگر مربوط به گندم است که ۲.۲ میلیون تن گندم به ارزش ۹۲۳ میلیون دلار وارد کشور شده که از نظر وزنی ۲۹.۸ درصد و ارزشی ۳۵ درصد کاهش داشته  است.

جو به عنوان کالای اساسی به وزن ۱.۸ میلیون تن به ارزش ۶۷۳ میلیون دلار وارد کشور شده که از لحاظ وزنی ۳۴.۵ درصد و از نظر ارزشی ۱۶.۸ درصد افزایش نشان می‌‌دهد.

کنجاله سویا به وزن ۹۸۵ هزار تن و به ارزش ۶۲۳ میلیون دلار وارد کشور شده که از لحاظ وزن ۳۴ درصد و ارزش ۴۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در مورد شکر خام ۴۴۲ هزار تن به ارزش ۲۷۸ میلیون دلار وارد کشور شده که از نظر وزنی ۵۹ درصد و از نظر ارزشی ۵۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

گوشت قرمز سرد مربوط به دام سنگین ۵۳ هزار تن به ارزش ۲۳۶ میلیون دلار وارد کشور شده که از لحاظ وزن ۴۹ درصد و ارزشی ۵۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

چای خشک به وزن ۳۰ هزار تن و به ارزش ۱۷۰ میلیون دلار در سال جاری وارد شده که از لحاظ وزنی ۶ درصد و ارزشی ۶۶ درصد کاهش نشان می‌‌دهد.

گوشت قرمز سبک گرم ۲۲ هزار تن به ارزش ۱۶۹ میلیون دلار وارد کشور شده است، همچنین گوشت مرغ به وزن ۲۸ هزار تن و به ارزش ۶۴ میلیون دلار وارد کشور شده که از لحاظ وزن ۴۶.۶ درصد و از نظر ارزش ۳۱.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=17132

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: