امکان صادرات روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت ایران به سوریه

امکان صادرات روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت ایران به سوریه

‌جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به برنامه دولت سیزدهم برای حضور در پالایشگاه‌های فراسرزمینی در سوریه، عنوان کرد: در گذشته‌ تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه بین ایران، ونزوئلا و سوریه امضا شده بود تا یک پالایشگاه ۱۴۰ هزار بشکه‌ای جدید در سوریه احداث شود و نفت موردنیاز این پالایشگاه از طریق ترکیب نفت ایران و ونزوئلا تامین شود. مطالعات و طراحی بنیادین این طرح انجام شده است.

وی افزود: بر اساس مطالعات بازار که انجام شده بود نیاز به فرآورده نفتی در سوریه و کشورهای همجوار وجود داشت. در نتیجه بر اساس آن، یک پالایشگاه ۱۴۰ هزار بشکه‌ای در کنار ۲ پالایشگاه موجود سوریه به نام حمص و بانیاس تعریف شد و هم‌اکنون نیز در دستور کار قرار دارد تا وارد مرحله تامین مالی و احداث شود.

* جزئیات برنامه تعمیرات پالایشگاه حمص سوریه توسط مهندسان ایرانی

سالاری تاکید کرد: همچنین در سفر اخیر رئیس‌جمهور ایران به سوریه در اردیبهشت‌ماه امسال نیز توافقی مبنی بر تعمیرات پالایشگاه ۱۱۰ هزار بشکه‌ای حمص توسط مهندسان ایرانی مطرح شد که بعد از آن تیمی از شرکت ملی پالایش و پخش برای انجام مذاکرات و کارهای مطالعاتی اعزام شد و تقریبا یک ماه بعد از سفر رئیس‌جمهور تفاهم‌نامه تعمیرات پالایشگاه حمص بین ایران و سوریه امضا شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: با تعمیرات اساسی این پالایشگاه می‌توان روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت ایران را به سوریه صادر کرد. از طرفی منجر به صدور خدمات فنی و مهندسی و درآمدزایی برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی نیز می‌شود. اخیرا نیز مدیر تعمیرات اساسی پالایشگاه حمص از طرف شرکت ملی پالایش و پخش تعیین شده تا انشاالله بعد از تکمیل مطالعات به زودی وارد مرحله امضای قرارداد و اجرای عملیات شویم.

وی افزود: تعمیرات اساسی پالایشگاه‌های فراسرزمینی از جهت سرمایه‌گذاری به مبلغ بسیار کمتری در مقایسه با احداث یک پالایشگاه جدید نیاز دارد. ما هم‌اکنون لیستی از تجهیزات موردنیاز پالایشگاه حمص را تهیه کرده و ظرفیت‌های شرکت‌های ایرانی برای ساخت‌ آنها نیز تطبیق داده شده است.

سالاری اشاره کرد: تعمیرات پالایشگاه حمص از جنبه اقتصادی یک بازی برد-برد بین ایران و سوریه ایجاد می‌کند و همچنین از جنبه سیاسی نیز به کمک به تامین سوخت محور مقاومت، منجر به تقویت این جبهه خواهد شد. همچنین این امکان وجود دارد که ایران وارد حوزه عرضه سوخت در کشورهای محور مقاومت نیز شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=12760

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: