انحصار در تولید منسوجات بی‌بافت بهداشتی شکسته شد/ افزایش کیفیت محصولات بهداشتی

انحصار در تولید منسوجات بی‌بافت بهداشتی شکسته شد/ افزایش کیفیت محصولات بهداشتی

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت صمت، منسوجات نبافته یا پارچه‌های بدون تار و پود در تولیدات مختلفی همچون ماسک، چسب زخم، پوشک بچه و صنایعی همچون کفاشی و حتی خودرو کاربرد دارد.

فعالان صنعت منسوجات بی‌بافت در یک سال گذشته با موانع تولید رو به رو بودند و همین موضوع سبب شد تا برخی از این مجموعه‌ها با ظرفیت حداقلی فعالیت کنند.

یکی از این موانع تولید، تامین مواد اولیه بود که توزیع ناعادلانه‌ی آن در بورس کالا به معضل جدی صنعت‌گران تبدیل شده بود، سال گذشته با ورود وزارت صمت، این مانع تولید برطرف و حدود ۴۰ واحد تولیدی با سرعت بیشتری به فعالیت پرداختند.

«محمدمهدی برادران» معاون صنایع عمومی وزارت صمت با اشاره به رفع مشکلات برخی از تولیدکنندگان منسوجات بی‌بافت، گفت: در ماه‌های اخیر موانع تولید برخی از منسوجات بی‌بافت از جمله پوشک و انحصارگرایی تامین مواد اولیه آن که یکی از دغدغه‌های جدی فعالان این صنعت بود، رفع شده است.

وی اضافه کرد: منسوجات بی‌بافت بهداشتی در دو مجموعه، تولید می‌شد که توانستیم با تجهیز و راه‌اندازی یک واحد صنعتی دیگر، تولید را افزایش دهیم که موجب شد انحصار شکل گرفته در این صنعت، شکسته شود. با آغاز فعالیت این مجموعه، کیفیت محصولات بهداشتی افزایش داشته و قیمت این محصولات هم کاهش یافته است.

از سوی دیگر، «محسن گرجی» مدیرکل دفتر صنایع نساجی وزارت صمت؛ هم اکنون ظرفیت تولید سالانه پارچه‌های نبافته از ۱۸۰ هزار تن گذشته و با ایجاد خطوط جدید، تولیدِ منسوجاتِ بی‌بافت بهداشتی به ۲۰ هزار تن رسیده است، این در حالی است که نیاز بازار به محصولات بهداشتی سالانه ۱۷ هزار تن است.

گفتنی است؛ وزارت صمت با هدف اجرای بند ۳ ماده ۴۵ قانون تسهیل رقابت و منع انحصار، تسهیل دسترسی تولیدکنندگان منسوجات بی‌بافت به مواد اولیه را در اولویت قرار داده است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=16915

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: