دولت به دنبال تأمین اعتبار/ پیش بینی خرید ۱۱ میلیون تن گندم

چرا قیمت خرید تضمینی گندم اعلام نمی شود؟

دولت به دنبال تأمین اعتبار/ پیش بینی خرید ۱۱ میلیون تن گندم

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از خبرگزاری مهر، با گذشت بیش از ۳ ماه از سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ (مهر ماه) همچنان قیمت خرید تضمینی گندم از سوی رئیس شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی اعلام رسمی نشده است. به گفته اعضای این شورا نرخ خرید تضمینی هر کیلو گندم ۱۹.۵ هزار تومان تصویب شده که باید از سوی وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شود.

علی قلی ایمانی، مدیرعامل بنیاد ملی گندم کاران کشور درباره چرایی عدم اعلام رسمی قیمت خرید تضمینی گندم به مهر گفت: دولت در تلاش است تا اعتبارات لازم برای خرید سال آینده را از محلی تأمین کند تا مشکلات امسال تکرار نشود.

وی افزود: پیش بینی می‌شود در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲، ۱۱ میلیون تن گندم خرید تضمینی شود که اعتبارات مورد نیاز آن ۲۱۰ هزار میلیارد تومان (همت) می‌شود که رئیس سازمان برنامه و بودجه در حال پیگیری برای تأمین اعتبارات مورد نیاز در بودجه سنواتی کشور است.

ایمانی با بیان اینکه یکی از راهکارها برای رفع مشکلات مالی این است که دولت فقط مبادرت به خرید نیازمندی خبازی‌ها کند، گفت: آمار گندم مورد نیاز آرد برای خبازی‌ها حدود ۸.۵ میلیون تن در سال است. این عدد از سوی دولت خریداری شود و باقی گندم از سوی صنایع غذایی با قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری شود.

مدیرعامل بنیاد ملی گندم کاران کشور با بیان اینکه اعضای شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشور از اعلام نشدن نرخ خرید تضمینی گندم، رضایت ندارند، گفت: این شورا به عنوان مرجع قانونی، وزیر جهاد کشاورزی را ملزم می‌کند تا قیمتی که در جلسه اعضا تصویب شده را ابلاغ کند.

به گفته ایمانی امسال حدود ۱۲.۵ تا ۱۳ میلیون تن گندم برداشت شد که بخشی از آن برای تأمین بذر مورد نیاز کشاورزان نگهداری می‌شود که ۱.۵ میلیون تن است و بخشی هم برای خودمصرفی توسط مردم خریداری می‌شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=17236

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: