پیش‌بینی افزایش حدود ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تقاضای جهانی نفت

پیش‌بینی افزایش حدود ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تقاضای جهانی نفت

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از  خبرگزاری رویترز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در تازه‌ترین گزارش چشم‌انداز کوتاه‌مدت انرژی خود افزایش تولید نفت خام ایالات متحده را برای سال ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ میلادی اندکی بیشتر از برآورد پیشین اعلام کرد و پیش‌بینی‌ درباره قیمت‌های جهانی داخلی نفت را هم افزایش داد.

طبق پیش‌بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت خام ایالات متحده امسال با افزایش حدود روزانه ۲۸۰ هزار بشکه به ۱۳ میلیون و ۱۲۰ هزار بشکه می‌رسد، این رقم در سال ۲۰۲۵ میلادی با ۵۱۰ هزار بشکه افزایش به ۱۳ میلیون و ۷۲۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش از پیش‌بینی کرده بود تولید نفت خام این کشور امسال با روزانه ۲۶۰ هزار بشکه و در سال آینده میلادی ۴۶۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

این اداره تازه‌ترین پیش‌بینی خود درباره مصرف نفت آمریکا در سال ۲۰۲۴ میلادی را نسبت به برآورد پیشین ثابت نگه داشت و اعلام کرد با افزایش روزانه ۲۰۰ هزار بشکه‌ای به ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

جیوانی استانوو، تحلیلگر مؤسسه یوبی‌اس در این باره گفت: افزایش پیش‌بینی‌های تولید احتمالاً به‌دلیل فرض افزایش قیمت‌ها بوده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا انتظار دارد قیمت نفت خام برنت امسال به‌طور میانگین ۸۸ دلار و ۵۵ سنت برای هر بشکه باشد که نسبت به برآورد پیشین ۸۷ دلاری افزایش نشان می‌دهد.

بر اساس برآورد این اداره، قیمت نفت خام دبلیوتی‌آی آمریکا در سال ۲۰۲۴ میلادی به‌طور میانگین ۸۳ دلار و ۷۸ سنت برای هر بشکه باشد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در ماه مارس پیش‌بینی کرده بود که قیمت نفت خام دبلیوتی‌آی امسال به‌طور میانگین ۸۲ دلار و ۱۵ سنت به ازای هر بشکه خواهد بود.

این نهاد زیرمجموعه وزارت انرژی آمریکا در گزارش چشم‌انداز کوتاه‌مدت انرژی ماهانه خود اعلام کرد که این افزایش نشان‌دهنده انتظارها از افزایش شدید ذخیره‌سازی‌های جهانی نفت در سه ماه جاری و خطرهای ژئوپلیتیک کنونی است.

 بازنگری افزایشی در تقاضای جهانی نفت

اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین یادآور شد که در برآوردهایش تقاضای جهانی طی دو سال گذشته را دست پایین اعلام کرده است.

این نهاد مصرف جهانی نفت و سوخت مایع در سال ۲۰۲۲ میلادی را حدود ۹۹ میلیون و ۹۴۰ هزار بشکه اعلام کرد که نسبت به برآورد پیشین حدود ۷۹۰ هزار بشکه بیشتر است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در این گزارش برآوردش برای تقاضای نفت در سال ۲۰۲۳ میلادی را از روزانه ۱۰۱ میلیون بشکه به روزانه ۱۰۱ میلیون و ۹۶۰ هزار بشکه افزایش داد.

این اداره برای سال ۲۰۲۴ میلادی انتظار دارد تقاضای جهانی روزانه نفت خام حدود ۱۰۲ میلیون و ۹۱۰ هزار بشکه باشد که نسبت به برآورد پیشین ۴۸۰ هزار بشکه در روز افزایش نشان می‌دهد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش خود آورده است که منابع رشد ثابت باقی می‌ماند؛ کشورهای آسیایی خارج از سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (اوئی‌سی‌دی) به‌ویژه چین و هند در پیش‌بینی‌ها رشد تقاضای جهانی سوخت مایع را افزایش می‌دهند، اگرچه انتظار رشد قابل‌توجهی در خاورمیانه و ایالات متحده هم وجود دارد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=20426

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: