۷۶۵ پروژه عمرانی اقتصادی در اردبیل افتتاح شد

۷۶۵ پروژه عمرانی اقتصادی در اردبیل افتتاح شد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل گفت: ۷۶۵ طرح و پروژه عمرانی و اقتصادی با سرمایه گذاری ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در استان اردبیل افتتاح شد.

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از  مرکز روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه بودجه به نقل از روابط عمومی  سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل، داود شایقی گفت: هفته دولت فرصت خوبی است تا خدمات دولت مردمی تبیین و تشریح شود تا در سایه اطلاع رسانی دقیق و شفاف امیدآفرینی و حرکت روبه جلو را شاهد باشیم.
وی بودجه عمرانی استان را از محل تملک دارایی سالانه ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: با این رقم محدود نمی توان پروژه کلانی را در استان احداث کرد و به همین خاطر ضروری است تا از منابع ملی و سفر رئیس جمهور بیشترین بهره را برده تا طرح ها و پروژه های عمرانی نیمه تمام در این استان به سرانجام برسد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل افزود: سال گذشته با تلاش مدیران استانی شاهد جذب ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع ملی و اعتبارات سفر رئیس جمهور بودیم که در بخش های مختلف این اعتبارات تخصیص یافت تا روند روبه رشدی را در استان اردبیل شاهد باشیم.
شایقی در مورد طرح های حوزه آبرسانی گفت: هم در بحث تامین و هم تخصیص منابع آب در این دو سال فعالیت های خوبی را شاهد بودیم تا بعد از گذشت سال های طولانی سدهای مهم و اساسی این استان به مرحله آبگیری برسد.
ذخیره سازی ۳۰ میلیون مترمکعب آب پشت سد عمارت
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل از آبگیری سد عمارت در شمال استان اردبیل خبر داد و تصریح کرد: در همین سیل اخیر و برای اولین بار ۳۰ میلیون مترمکعب آب در پشت سد عمارت ذخیره سازی شد.
شایقی از تکمیل سد گیوی با ذخیره ۲۰ میلیون مترمکعب آب خبر داد و بیان کرد: سد عنبران نیز که سال های طولانی نیمه تمام باقی مانده بود به مرحله افتتاح رسیده و شاهد آبگیری آن در روزهای آینده خواهیم بود.
وی افزود: علاوه بر این سدها سدهای معیشتی و متوسط نیز به همراه طرح های آبخیزداری و آبخوان داری برای کنترل سیلاب ها در حال اجراست تا منابع آب استان در بخش شهری و روستایی تامین شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل به مشکل به وجود آمده در آبرسانی به مشگین شهر اشاره کرد و گفت: در چند روز اخیر و به دنبال رانش خط انتقال آب کارشناسان آب و فاضلاب استان سعی کردند تا خط انتقال را ترمیم و از دو مسیر آب را به تصفیه خانه منتقل کنند که به زودی به شکل پایدار آب مشگین شهر برقرار خواهد شد.
۴۵۴ روستا دارای آب پایدار شدند
شایقی اظهار کرد: در حوزه تامین آب پایدار روستاها نیز با همکاری بسیج سازندگی آبرسانی به ۴۵۴ روستا آغاز شده که امسال بهره برداری از ۱۶۰ طرح را در روستاها شاهد بودیم.
تونل دوم حیران تا پایان سال افتتاح می شود
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل به دومین اولویت استان در حوزه توسعه بزرگراه ها اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۵۲ کیلومتر و امسال نیز ۷۵ کیلومتر بزرگراه افتتاح و یا در مرحله بهره برداری است که هم در شمال و هم جنوب استان این راه ها به زیر بار ترافیک رفته است.
شایقی ادامه داد: تونل دوم حیران تا پایان امسال افتتاح می شود و تونل دوم اسالم نیز با یک هزار میلیارد تومان اعتبار اولیه به مرحله اجرایی رسیده است.

وی گفت: راه آهن اردبیل با ۹۰ درصد پیشرفت در حال تکمیل قطعات گلوگاهی است و پیش بینی می کنیم تا پایان دولت سیزدهم این پروژه ریلی آماده افتتاح شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل بیان کرد: همزمان با هفته دولت ۷۶۵ طرح و پروژه عمرانی و اقتصادی آماده افتتاح شده که ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه ها هزینه شده است.
شایقی خاطرنشان کرد: ۶۲۴ پروژه از این تعداد عمرانی و ۵۵ پروژه اقتصادی است که از جمله این پروژه های مهم می توان به پست ۶۳ کیلوولت، پروژه های مسکن، بزرگراه، خط انتقال دوم گاز اردبیل و خط انتقال گاز از اردبیل به گرمی و از اصلاندوز به گلخانه ها اشاره کرد.
۱۰۳ هزار اردبیلی نیاز به مسکن دارند
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل در ادامه به طرح های حوزه مسکن اشاره و اظهار کرد: در استان اردبیل ۴۳۰ هزار خانوار وجود دارد که ۳۰۰ هزار خانوار آن دارای مسکن شهری و روستایی و ۱۳۰ هزار فاقد مسکن و یا سرپناه هستند که با احتساب ساکنان مناطق بافت فرسوده و ثبت نام شده ها در طرح های قبلی در حال حاضر ۱۰۳ هزار اردبیلی در این استان نیاز به مسکن دارند.
شایقی خاطرنشان کرد: در طرح نهضت ملی مسکن ساخت واحد مسکونی برای ۶۳ هزار خانوار شهری و ۱۶ هزار خانوار روستایی فراهم شده تا از تسهیلات و حمایت هایدولتی بهره مند شوند.
وی تامین زمین برای ساخت مسکن را به میزان ۸۰۰ هکتار یادآور شد و بیان کرد: عملیات احداث ۳۰ هزار واحد مسکن در استان شروع شده و در بافت فرسوده نیز قرار است از ساخت ۱۱ هزار واحد مسکن حمایت شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل در پایان بیان کرد: در حوزه کمبود تخت بیمارستانی ساخت بیمارستان هزار تختخوابی و همچنین ۵۰۰ تختخوابی نجف زاده آغاز شده که امیدواریم در دو سه سال آینده کمبود در این حوزه مرتفع شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=11982

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: