اقتصاد آلمان کوچک‌تر می‌شود

اقتصاد آلمان کوچک‌تر می‌شود

‌به گزارش اقتصاد کشور به نقل از  خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، موسسه IMK آلمان پیش‌بینی کرده که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری نسبت به سال گذشته ۰.۵ درصد کمتر خواهد بود و دلیل آن هم بحران انرژی و افزایش نرخ بهره در این بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا است.

این موسسه پیش‌بینی خود نسبت به رشد اقتصادی آلمان برای سال ۲۰۲۴ را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم از ۱.۲ درصد در پیش‌بینی قبلی به ۰.۷ درصد کاهش داد که نشان دهنده وجود بدبینی نسبت به اوضاع اقتصادی در آلمان است.

البته دیگر موسسات اقتصادی آلمانی نظیر آیفو برای سال آینده رشد مثبت ۱.۴ درصدی برای این کشور پیش‌بینی کرده است.

موسسه IMK اعلام کرده اقتصاد آلمان که به خاطر شوک افزایش قیمت حامل‌های انرژی ضعیف شده و طی ماه‌های آینده سامان پیدا نخواهد کرد زیرا بالا بودن نرخ بهره و عملکرد ضعیف اقتصاد جهانی جلوی رشد اقتصاد این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خواهد گرفت.

در گزارش موسسه IMK آمده است که اگرچه در ماه‌های آخر سال ۲۰۲۳ شاهد بهبود نسبی اوضاع اقتصادی در آلمان خواهیم بود اما این اتفاقات خیلی دیر رخ خواهد داد و نمی‌توانند جلوی رکود اقتصادی در این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بگیرند.

آلمان از نظر فنی در ۳ ماهه نخست سال جاری وارد رکود اقتصادی شد زیرا رشد اقتصادی این کشور از صفر درصد در سه ماهه پایانی سال گذشته به منفی ۰.۳ درصد خواهد رسید.

بانک مرکزی آلمان هم هفته گذشته اعلام کرد که به لطف کاهش خرید مردم و افزایش ضعف در صنعت این کشور رشد اقتصادی آلمان در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ منفی خواهد بود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=12861

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: