مشوق دولت برای ترغیب موتورسواران به خرید بیمه شخص ثالث

مشوق دولت برای ترغیب موتورسواران به خرید بیمه شخص ثالث

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از خبرگزاری فارس مدیرعامل صندوق تأمین خسارت‌های بدنی با بیان این که ۹۰ درصد موتورسیکلت‌ها بیمه شخص ثالص ندارند، گفت که با تصویب دولت بیمه موتورسیکلت‌هایی که برای اولین‌بار شماره‌گذاری می‌شوند با ۲۰ درصد تخفیف ارائه می‌شود.

مهدی قمصریان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: با پیشنهاد صندوق تأمین خسارت‌های بدنی و تصویب هیأت دولت مقرر شد موتورسیکلت‌هایی که برای اولین‌بار شماره‌گذاری می‌شوند از تخفیف ۲۰ درصد در حق بیمه پایه برخوردار شوند.

وی افزود: مصوبه هیأت وزیران در تاریخ ۲۰ دی‌ماه ۱۴۰۲ به تصویب رسید و ۲۴ دی‌ماه با امضای معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد که برای اجرا باید توسط شورای عالی بیمه ابلاغ شود.

مدیرعامل صندوق تأمین خسارات‌های بدنی در مورد این مسئله گفت: طبق اطلاعات پلیس راهور ۱۲.۵ میلیون موتورسیکلت شماره‌گذاری شده در کشور وجود دارد در حالی که فقط ۱.۵ میلیون موتور دارای بیمه‌نامه شخص ثالث است بنابراین حدود ۱۱ میلیون موتور فاقد بیمه بوده‌اند.

قمصریان اظهار داشت: پیشنهاد تخفیف ۱۵ درصد از سوی صندوق تأمین خسارت‌های بدنی برای موتورسیکلت‌هایی که تازه شماره‌گذاری می‌شوند ارائه شد اما این پیشنهاد در شورای عالی بیمه و بیمه مرکزی مطرح شد و پیشنهاد تخفیف ۲۰ درصدی به دولت ارائه شد که خوشبختانه در دولت تصویب شد که علاوه بر تخفیف ۲۰ درصدی حق بیمه برای موتورهای نوشماره الزامی هم ایجاد شد که بیمه موتورسیکلت‌ها مانند سایر وسایل نقلیه حداقل یکساله صادر شود.

به گفته وی، قبلاً شرکت‌های مونتاژ کننده موتورسیلکت برای دور زدن قانون بیمه شخص ثالث موتورها را به مدت یک هفته با نرخ ناچیزی بیمه می‌کردند و بعد از شماره‌گذاری و ترخیص در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دادند در حالیکه بیمه شخص ثالث نداشت. بنابراین بیش از ۱۱ میلیون موتور بدون بیمه در کشور تردد می‌کردند.

مدیرعامل صندوق تأمین خسارات‌های بدنی ادامه داد: مطابق ماده ۳۴ قانون بیمه شخص ثالث همه وسایل نقلیه از جمله موتور و ماشین باید بیمه‌نامه شخص ثالث داشته باشد و وسایل نقلیه‌ایی که برای اولین‌بار شماره‌گذاری می‌شوند از تخفیف ۲۰ درصدی حق بیمه برخوردار خواهند شد و این برای فرهنگسازی بیمه و الزام مردم به خرید بیمه‌نامه شخص ثالث است.

‌۹۰ درصد موتورسیکلت‌ها بیمه‌نامه شخص ثالث ندارد در حالی که روزانه شاهد وقوع تصادفات زیادی توسط راکبان موتورسیکلت در سطح شهر و جاده‌ها هستیم، قطعا این راکبان، خود و دیگران را به خطر می‌انداختند و اگر تشویق‌هایی مانند تخفیف ۲۰ درصدی در نظر گرفته شود انتظار می‌رود تعداد بیشتری از موتورسواران بیمه‌نامه شخص ثالث خریداری کنند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=17990

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: