مصرف برق استخراج رمز ارز به وسعت استان کردستان

مصرف برق استخراج رمز ارز به وسعت استان کردستان

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از خبرگزاری مهر، چند سالی است که پدیده‌ای به نام ماینینگ یا همان استخراج رمز ارز دامن گیر صنعت برق شده است صنعتی که به خودی خود به دلایل مختلف با ناترازی دست و پنجه نرم می‌کند و در تابستان چالش‌های فراوانی دارد.

اگرچه کارشناسان امر بر این باور بودند که استخراج غیر قانونی رمز ارز باعث فشار مضاعف بر شبکه برق کشور می‌شود که به دلیل ارزانی انرژی در ایران اتفاق می‌افتد و در سایر کشورهای جهان چنین استقبالی از استخراج رمز ارز به صورت قانونی و غیر قانونی وجود ندارد.

محمد خدادادی مجری طرح رمز ارز توانیر در گفت و گو با خبرنگار مهر در رابطه با اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از استخراج غیر قانونی رمز ارز گفت: راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت برای جلوگیری از این پدیده وجود دارد که کنترل قیمت‌ها به عنوان راهکار بلند مدت این موضوع است زیرا به عنوان پدیده‌ای اقتصادی و اجتماعی کنترل قیمت‌ها باید در پیش گرفته شود.

حالا به نظر می‌رسد که میزان استخراج رمز ارز نسبت به سال گذشته روند کاهشی را طی می‌کند طبق آخرین آمار و ارقام توانیر به نظر می‌رسد اقدامات پیشگیرانه نتیجه مطلوبی به دنبال داشته و در سال جاری مجموع کشفیات از ابتدای سال تاکنون ۹۹ مرکز با ۷۴۴ دستگاه ماینر بوده است در حالی‌که این اعداد تفاوت چشمگیری با سال گذشته را نشان می‌دهد در سال ۱۴۰۱ تعداد مراکز کشف شده ۱۹۹۹ مرکز و با ۲۹۷۰۰ دستگاه ماینر بوده است و در سال جاری این آمار نیز تغییر کرده و ۴۸۴ مرکز تنها ۵۹۳۴ دستگاه ماینر مورد استفاده قرار گرفته است.

خدادادی در رابطه مجموع کشفیات تاکنون اتفاق افتاده، خاطر نشان کرد: مجموع مراکز کشف شده غیرمجاز از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۲۶۵۴۳۳ دستگاه در ۹۲۶۱ مرکز کشف شده است که ظرفیت آن به ۷۳۰ مگاوات می‌رسد یعنی معادل کل ظرفیت مصرفی استان کردستان که عددی قابل تأمل است.

به گفته مجری طرح رمز ارز توانیر بر اساس برآوردهای صورت گرفته ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات رمز ارز غیرمجاز در کشور فعال است و بر خلاف پیش بینی‌ها بیشترین فعالیت در استان‌های صنعتی شامل تهران، خراسان رضوی، اصفهان و آذربایجان شرقی بوده است.

روند کاهشی استخراج رمز ارز در سال جاری چگونه اتفاق افتاد؟

خدادادی چندی پیش در رابطه با میزان مصرف مراکز مجاز استخراج رمز ارز گفته بود: اکنون ۱۵۳ مرکز مجاز با ظرفیت ۲۳۸ مگاوات در کشور فعالیت دارد، این مراکز مجاز مطابق قانون در ایام محدودیت اجازه خرید برق از شبکه را ندارند و سیاست کلی کشور نیز این است که این واحدها نیاز خود را از نیروگاه‌های تجدید پذیر برطرف کنند.

همچنین در سال جاری چند قانون برای استخراج کنندگان رمز ارز در نظر گرفته شد. آن دسته از مراکز قانونی استخراج رمز ارز که از نیروگاه‌های تجدید پذیر جدیدالاحداث برای تأمین برق خود استفاده کنند، امکان استفاده از شبکه سراسری را در تمامی ایام سال دارند و مابقی مراکز قانونی، در ایام اوج مصرف خاموش می‌شوند.

از ابتدای سال ۱۴۰۲، به منظور رصد پذیری بیشتر، مشخصات تمامی ماینرهای قانونی باید در سامانه جامع تجارت ثبت شده و کد رهگیری یکتا دریافت کنند در غیر این صورت ماینر فاقد برچسب کد رهگیری یکتا به عنوان کالای قاچاق ضبط و با متخلف مطابق با مجازات‌های مقرر در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد جدی می‌شود.

استفاده از ماینرهای غیراستاندارد با رتبه مصرف زیر B ممنوع بوده و با متخلف مطابق با قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد برخورد جدی خواهد شد.

حالا باید دید با وضع چنین قوانینی می‌توان به کاهش استفاده از ماینر ها امید بست و آنکه بهبودی در روند شناسایی ماینر های غیر مجاز حاصل می‌شود یا آنکه طی ماه‌های آتی شاهد روند رو به رشد استخراج رمز ارز آن هم به صورت غیر قانونی و دامن زدن بر ناترازی برق خواهیم بود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=17815

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: