واردات هند از ایران ۲ برابر شد

واردات هند از ایران ۲ برابر شد

وزارت بازرگانی و صنعت هند از رشد دو برابری واردات این کشور از ایران در دو ماهه نخست سال جاری میلادی خبر داد و کل تجارت دو کشور در این دوره را ۳۵۸ میلیون دلار اعلام کرد.

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی و صنعت هند نشان می‌دهد کل مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۲ ماهه نخست سال جاری میلادی به ۳۵۸ میلیون دلار رسیده است.

مبادلات تجاری ایران و هند در ۲ ماهه ژانویه و فوریه ۲۰۲۳ با افت ۱۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. ارزش تجارت دو کشور در ۲ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۴۱۲ میلیون دلار اعلام شده بود.

کاهش مبادلات تجاری ایران و هند در دو ماهه نخست سال جاری میلادی ناشی از افت صادرات این کشور به ایران بوده است. صادرات هند به ایران در ۲ ماهه نخست ۲۰۲۳ با کاهش ۳۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۲۲۴ میلیون دلار رسیده است. هند در مدت مشابه سال قبل ۳۴۲ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

کاهش ۳۴ درصدی صادرات هند به ایران از ابتدای سال جاری میلادی در حالی است که پیش‌تر اخباری در مورد نارضایتی ایران از عدم تعادل در تجارت دو کشور و تصمیم دولت ایران برای کم کردن تراز منفی تجاری با این کشور منتشر شده بود.

بر این اساس، واردات هند از ایران در دو ماهه ۲۰۲۳ با رشد قابل توجه ۹۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده و به ۱۳۴ میلیون دلار رسیده است. هند در ماه‌های ژانویه و فوریه سال قبل تنها ۷۰ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

با رشد حدود دو برابری واردات هند از ایران و کاهش ۳۴ درصدی صادرات به ایران، تراز تجاری منفی ۲۷۲ میلیون دلاری ایران با این کشور در دو ماهه ۲۰۲۲ به منفی ۹۰ میلیون دلار در دو ماهه امسال بهبود یافته است.

برنج، میوه و چای مهم‌ترین کالاهای صادراتی هند به ایران در ۲ ماهه امسال بوده است. هند در این دوره ۱۳۴ میلیون دلار برنج، ۱۲ میلیون دلار میوه و ۹ میلیون دلار چای به ایران صادر کرده است.

فرآورده‌های نفتی، مواد خام تولید رنگ و انواع میوه نیز مهم‌ترین کالاهای وارداتی هند از ایران در ۲ ماهه نخست ۲۰۲۳ بوده است. هند ۵۲ میلیون دلار فرآورده‌ نفتی، ۴۰ میلیون دلار مواد خام تولید رنگ و ۲۸ میلیون دلار میوه از ایران در این مدت وارد کرده است.

منبع خبر

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=10723

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: