اتصال ۲۰ کشور جهان به سوئیفت روسی

اتصال ۲۰ کشور جهان به سوئیفت روسی

یک مقام بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که سامانه پیام‌رسانی مالی این بانک موسوم به اس‌پی‌اف‌اس (SPFS) که معادل روسی سوئیفت محسوب می‌شود، در زمان حاضر به بیش از ۱۶۰ بانک و مؤسسه مالی خارجی از ۲۰ کشور جهان متصل شده است.

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از  خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری تاس، آلا باکینا، رئیس بخش سامانه پرداخت ملی در بانک مرکزی روسیه، در بیست و یکمین نشست این بانک اعلام کرد که سامانه پیام‌رسانی مالی بانک مرکزی روسیه موسوم به اس‌پی‌اف‌اس (SPFS) که معادل روسی سوئیفت محسوب می‌شود، در زمان حاضر بیش از ۱۶۰ عضو خارجی از ۲۰ کشور جهان دارد.

باکینا این خبر را در بیست و یکمین نشست کمیسیون بین‌دولتی روسیه و کوبا در زمینه همکاری‌های تجاری، اقتصادی، علمی و فناوری اعلام کرد.

وی گفت: امروز بیش از ۱۶۰ (نهاد و مؤسسه) شرکت‌کننده خارجی از ۲۰ کشور به این سامانه (SPFS) متصل هستند که دو بانک کوبایی نیز تقریباً مشارکت مستقیم دارند.

در سال ۲۰۱۴، بانک مرکزی روسیه سامانه پیام‌رسانی مالی اس‌پی‌اف‌اس را به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی کرد. این سامانه می‌تواند داده‌ها را در قالب سوئیفت ارسال کند، اما به کانال‌های آن وابسته نیست.

در سال ۲۰۱۷، این سامانه با ظرفیت کامل خود شروع به کار کرد و پیام‌هایی را در مورد تراکنش‌ها به هر ارزی به بانک‌ها ارسال کرد.

این سامانه در ابتدا فقط برای کاربران داخل روسیه در نظر گرفته شده بود، ولی تا فوریه ۲۰۲۲ بیش از ۲۰ بانک و مؤسسه اعتباری از بلاروس، ارمنستان، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، کوبا و سایر کشورها به آن ملحق شدند.

در پی تحریم‌های غرب علیه روسیه پس از جنگ اوکراین ارتباط بانک‌های روسیه با سامانه جهانی سوئیفت قطع شد و مسکو نیز تلاش خود را برای جایگزین کردن آن با یک سامانه داخلی افزایش داد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=19690

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: