افزایش سطح مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان در یک‌سال گذشته/ آسیای مرکزی در توسعه همکاری‌ها مورد توجه دولت سیزدهم است

مرتضوی در افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه اختصاصی‌جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان خبر داد:

افزایش سطح مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان در یک‌سال گذشته/ آسیای مرکزی در توسعه همکاری‌ها مورد توجه دولت سیزدهم است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در یک‌سال گذشته مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان افزایش چشمگیری داشته و امیدواریم با برگزاری رویدادهای اقتصادی‌بر‌حجم مبادلات افزوده شود.

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «سیدصولت مرتضوی» در آئین افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان با‌حضور جمعی‌از مدیران‌ارشد وزارتخانه‌ با تقدیر از اهتمام ویژه روسای جمهور ایران و ترکمنستان برای توسعه سطح تبادلات تجاری دو کشور، اظهار ‌کرد: آسیای مرکزی به عنوان یکی از مناطق همجوار، از‌‌اولویت‌های سیاست‌های‌ خارجی دولت سیزدهم محسوب می شود.
وی با بیان اینکه توسعه روابط با کشورهای همسایه و منطقه بر اساس حسن همجواری مورد تاکید آیت الله رئیسی است، گفت: مقامات ایران و ترکمنستان همواره بر گسترش تعاملات دوجانبه به خصوص در حوزه اقتصادی تاکید کرده‌اند و اراده سیاسی خود را برای گسترش همکاری‌ها با تبادل هیئت هایی در سطوح مختلف نشان داده‌اند.
مرتضوی امضای بیش از ۲۰ سند همکاری دوجانبه طی یکسال اخیر در حوزه های مختلف را از مهم ترین اقدامات توسعه همکاری های دوجانبه برشمرد و افزود: بهره برداری از پروژه راه‌آهن سه جانبه ایران ـ ترکمنستان ـ قزاقستان و آغاز همکاری های تزانزیتی در مسیر شمال ـ جنوب، سوآپ گازی ترکمنستان و فعال سازی توافقنامه ترانزیتی عشق آباد نیز در این مدت دنبال شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: وجود ظرفیت های فراوان در بخش های مختلف حمل و نقل دو کشور، افزایش کمی و کیفی تجهیزات و توسعه ظرفیت‌های جدید در زیرساخت ها و ناوگان ریلی، جاده ای و دریایی، در ایجاد مسیرهای ترانزیتی با محوریت ایران و ترکمنستان موثر بوده است.
وی به مبادله روزانه حدود ۲۲۰ واگن قطار بین دو مرز سرخس و اینچه برون و بیش از ۶۵۰ کامیون و محموله باری در مناطق مرزی اشاره کرد و آن را نشان دهنده‌ظرفیت بالای همکاری های ترانزیتی میان دو کشور در منطقه دانست.
مرتضوی گفت: در یک‌سال گذشته مبادلات تجاری دو کشور افزایش چشمگیری داشته و امیدواریم با برگزاری چنین رویدادهای اقتصادی، بر‌حجم مبادلات افزوده شود.
وزیر کار با بیان اینکه بسیاری از اقلام مبادله شده میان دو کشور عمدتا مربوط به بخش‌های پتروشیمی، محصولات کشاورزی، مواد غذایی و مصالح ساختمانی است، اظهار امیدواری کرد سال آینده شاهد گسترش تعاملات تجاری دو کشور در حوزه های با فناوری پیشرفته تر باشیم.
وی اظهار‌کرد: برگزاری چهاردهمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان پس از چهار سال وقفه، می تواند بستری مناسب برای تعاملات سازنده و رو به گسترش در بخش های صنعتی، تجاری، علمی و فناوری و علوم دانش بنیان میان دو کشور باشد.
مرتضوی با اشاره به نهضت سازندگی و توسعه شتابنده در ترکمنستان، گفت: تلاش های بسیاری‌انجام‌شد که شرکت های ایرانی بزرگ از بخش های مختلف و دارای توانمندی‌های علمی، صنعتی در این نمایشگاه حضور داشته باشند تا نقش موثری در مسیر توسعه ترکمنستان ایفا کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ایران و ترکمنستان فرصت های بسیاری برای افزایش همکاری ها در حوزه های مختلف اقتصادی به‌خصوص ترانزیت، انرژی و همچنین تجارت دارند و برگزاری هدفمند نمایشگاه های اقتصادی در توسعه همکاری ها میان بخش های دولتی و خصوصی دو کشور‌موثر‌‌خواهد بود.
وی حضور ۱۰۳ شرکت ایرانی در این نمایشگاه را حاکی از استقبال طرف ایرانی برای توسعه روزافزون همکاری های اقتصادی و تجاری در ترکمنستان عنوان کرد و گفت: امیدواریم با حضور بازدیدکنندگان ترکمنی از این نمایشگاه و ایجاد تعاملات میان شرکت های ایرانی و ترکمنی، گام مهمی در شناسایی ظرفیت های مغفول میان دو کشور برداشته شود.
مرتضوی‌ از اهتمام نهادهای ذی‌ربط در ترکمنستان، مقامات مسئول، وزارت امور خارجه ترکمنستان، اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان، اتاق بازرگانی ترکمنستان، بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران، معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان برای برپایی باشکوه چهاردهمین نمایشگاه اختصاصی ایران تقدیر کرد.
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=10368

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: