کاهش الگوی مصرف آب تهرانی‌ها در پی کاهش شدید منابع آبی/ لزوم کاهش ۱۰ درصدی مصرف با هدف جلوگیری از تنش آبی

کاهش الگوی مصرف آب تهرانی‌ها در پی کاهش شدید منابع آبی/ لزوم کاهش ۱۰ درصدی مصرف با هدف جلوگیری از تنش آبی

به گزارش اقتصاد کشور به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، این وضعیت در کلانشهر تهران نیز نسبت به کل کشور و استان تهران نگران کننده‌تر است و بر اساس آخرین بررسی‌ها در شهر افزون بر ۱۰ میلیون‌نفری تهران، میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۶۷ درصد در مقایسه با میانگین دوره مشابه درازمدت کمتر شده است.
از سویی، بر اساس اعلام شرکت آب منطقه‌ای تهران هم‌اکنون حجم آب موجود در مخازن پنج سد تأمین‌کننده آب استان تهران کمتر از ۳۰۰ میلیون مترمکعب است که ذخیره مطمئنی به‌ویژه باتوجه‌به شرایط اقلیمی موجود نیست.
ناگفته پیداست که در چنین شرایطی مدیریت مصرف منابع محدود آب و اجرای برنامه‌های سختگیرانه به ویژه در ارتباط با مشترکین بد مصرف بیش از پیش احساس می‌شود.
واقعیتی که سبب شده تا در استان تهران که تا پیش از این الگوی مصرف آن، ۱۴ مترمکعب در ماه بود، این رقم در پی بروز تنش آبی با کاهش ۲مترمکعبی به میزان ۱۲ مترمکعب در ماه تعیین شد.
به‌عبارتی از این پس هر خانوار تهرانی که حداکثر ۱۲ مترمکعب در ماه مصرف آب داشته باشد، مصارفی نرمال و بیش از این مقدار، پرمصرف تلقی می‌شود.
بر اساس تقسیم‌بندی جدید، خانوار‌هایی که تا الگوی ماهانه آب مصرف کنند «خوش‌مصرف»، آن دسته از مشترکان که بین ۱۲ تا ۲۴ مترمکعب یعنی تا دو برابر الگو مصرف کنند، «پرمصرف» و مشترکانی که بیش از دو برابر الگو مصرف کنند «بدمصرف» هستند.
طرح جدید برخورد با مشترکان پرمصرف و بدمصرف نیز که از هفته گذشته در تهران آغاز شده است، بر اساس تقسیم‌بندی جدید خواهد بود.
در همین رابطه محسن اردکانی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در این خصوص گفت: مشترکان بدمصرف در مرحله اول این طرح با اخطار، در مرحله دوم با قطع موقت آب و در مرحله سوم با محدودیت بیشتر مواجه خواهند شد و با اداراتی که مصارف بیشتر از حد مجاز دارند با استناد به مصوبه شورای مدیریت بحران استانداری برخورد قاطع انجام می‌شود.
وی در تشریح وضعیت منابع آبی استان تهران پس از پاییز بی‌بارش امسال گفت: علی‌رغم پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، بارندگی‌های پاییز امسال ۵۵ درصد نسبت به میانگین نرمال کاهش داشته است و در چنین شرایطی برای تأمین آب استان تهران، مؤثرترین راه مدیریت تقاضا و مدیریت مصرف است.
​مدیرعامل آبفای استان تهران ضمن دعوت شهروندان تهرانی به مشارکت در مدیریت مصرف آب، از شهروندان استان تهران درخواست کرد با کاهش ۱۰ درصدی مصارف خود و پرهیز از مصارف غیرضروری این شرکت را در تأمین پایدار آب استان تهران یاری کنند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=17531

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: