خرید آنلاین مردم در طرح کالابرگ الکترونیکی ممکن شد

سه فروشگاه‌ اینترنتی آماده اتصال به طرح؛

خرید آنلاین مردم در طرح کالابرگ الکترونیکی ممکن شد

بر اساس اعلام مسئولان وزارت کار زیرساخت‌های لازم برای خرید از فروشگاه‌های مجازی و اینترنتی در طرح کالابرگ الکترونیکی فراهم شده و خانوارهای مشمول طرح می‌توانند به شکل مجازی خرید خود را انجام دهند.

در حالی که هم اکنون خرید کالابرگ الکترونیکی از طریق کارت بانکی و همچنین نصب اپلیکیشن شما برای خانوارهای مشمول طرح کالابرگ الکترونیکی صورت می‌گیرد، خبرها از فراهم شدن زیرساخت‌ها برای خرید از فروشگاه‌های مجازی و مذاکره با سه فروشگاه اینترنتی جهت ارائه اقلام طرح کالابرگ الکترونیکی حکایت دارد.

آنطور که سیدرضا یحیوی ـ مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته در حال حاضر ۱۲ فروشگاه زنجیره‌ای و بیش از ۱۱۰ هزار فروشگاه خُرد به سامانه کالابرگ الکترونیکی متصل شده‌اند.

وی با بیان اینکه با سه فروشگاه‌ اینترنتی وارد مذاکره شده‌ایم و تست‌های فنی آن نیز انجام گرفته است،‌ اظهار کرد: با توجه به آنکه زیرساخت‌ها برای این طرح کاملا مهیا شده منتظریم فروشگاه‌های مذکور آمادگی خود را برای اجرای طرح اعلام کنند تا به مردم اطلاع‌رسانی کنیم.

یحیوی پیشتر تقویت زیر ساخت امنیتی و به‌روزرسانی نرم افزار شما را دو اقدام مهم شرکت فارا عنوان کرده و همگرایی ادارات کار با مسئولان استانی و نظارت مستقیم استانداران در اجرای طرح ملی کالابرگ الکترونیکی را مورد تاکید قرار داده بود.

از اول شهریور ماه امسال خانوارهای دهک‌های چهارم و پنجم هم مشمول طرح یارانه تشویقی کالابرگ الکترونیکی شدند و درصورتی که ۵۰ درصد اعتبار یارانه ۳۰۰ هزار تومانی خود را صرف خرید ۱۱ قلم کالای اساسی پیش‌بینی شده در طرح کنند ۱۲۰ هزار تومان یارانه بیش‌تر دریافت می‌کنند.

تا قبل از دولت سیزدهم مبلغ یارانه به ازای هر نفر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود که به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شد، اما این مبلغ در دولت سیزدهم چند برابر شد به نحوی که برای دهک‌های ۱ تا ۳ به ازای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان و برای دهک‌های ۴ تا ۹، ۳۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

طرح کالابرگ الکترونیکی طرحی است که دولت با هدف حمایت از معیشت خانوارها و حفظ سلامت غذایی افراد به اجرا درآورده و به اذعان کارشناسان در صورت مدیریت صحیح و استقبال مردمی بخش اعظمی از تورم موجود را کنترل خواهد کرد.

این طرح اسفند سال گذشته در چهار استان هرمزگان، گیلان، قزوین و مرکزی به صورت آزمایشی به اجرا درآمد و طبق گفته مسئولان وزارت کار در برخی استان‌ها از جمله هرمزگان با اقبال عمومی مواجه شد و بر همین اساس وزارت کار در اطلاعیه‌ای با توجه به اجرای موفقیت‌آمیز طرح به‌ شکل آزمایشی، آغاز اجرای این طرح به صورت ملی در سراسر کشور را اعلام کرد.

از ۱۳ خرداد ماه امسال مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی آغاز شد و در گام نخست خانوارهای تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) که جزو دهک اول تا سوم به شمار می‌رفتند و یارانه ۴۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کردند به شرط اختصاص ۷۰ درصد مبلغ یارانه خود به خرید ۱۱ قلم کالای اساسی از افزایش ۲۰ درصدی مبلغ یارانه و شارژ ۸۰ هزار تومانی بهره‌مند شدند.

مدتی بعد اعلام شد که همه خانوارهای دهک‌های یک تا سه درصورتی که مبلغ ۳۲۰ هزار تومان از اعتبار یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود را صرف خرید کالابرگ کنند، مبلغ ۸۰ هزار تومان دیگر در اعتبار یارانه آنها شارژ می‌شود و اعتبار یارانه آنها به ۴۸۰ هزار تومان می‌رسد که با استفاده از این اعتبار امکان خرید ۱۱ قلم کالای اساسی از فروشگاه‌های متصل به سامانه کالابرگ الکترونیکی برای آنها فراهم شد.

اما از ۳۱ تیرماه امسال به منظور تشویق خانوارها به خرید کالابرگ الکترونیکی و دادن آزادی عمل بیشتر به خانوارها این طرح وارد مرحله تازه‌تری شد؛ به نحوی که شرط افزایش ۲۰ درصدی مبلغ یارانه در ازای خرید ۷۰ درصدی حذف شد و کلیه خانوارهای دهک‌های اول تا سوم با این شرط که ۵۰ درصد اعتبار یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود را صرف خرید کالابرگ کنند از ۱۲۰ هزار تومان شارژ اضافی بهره‌مند شدند و با افزایش ۳۰ درصدی اعتبار مازاد، مبلغ یارانه آنها به ۵۲۰ هزار تومان افزایش یافت.

تا اینکه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه نشست هیات دولت اعلام کرد که با موافقت دولت یارانه تشویقی که در قالب کالابرگ به سه دهک اول پرداخت می‌شد از اول شهریور ماه امسال به ۵ دهک ارتقاء پیدا کرده و دهک‌های ۴ و ۵ هم مشمول یارانه تشویقی شدند و در ازای خرید ۱۱ قلم کالای پیش‌بینی شده یارانه اضافه ۱۲۰ هزار تومان به آنها تعلق گرفت.

وی همچنین گفت افرادی که به هر طریقی برای دریافت یارانه یا ثبت‌نام نکرده‌اند یا جزو دهک ۱۰ قرار گرفته‌اند و یارانه به آنها تعلق نگرفته و یا نسبت به دهک‌بندی خود اعتراض دارند، می‌توانند به سامانه (حمایت) مراجعه و اعتراض‌شان را ثبت کنند که اعتراضات بررسی و پاسخ داده می‌شود و احتمال تغییر دهک‌بندی‌ها و بررسی مجدد دهک‌های درآمدی بر اساس آزمون وسع وجود دارد.

منبع خبر

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://eghtesadekeshvar.ir/?p=11760

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: